Slovenské firmy sa sťahujú do daňových rajov
V 92 % prípadov podnikatelia v tomto roku zvolili takzvané offshore destinácie - Bahamy, Belize, Panama a Seychely, ktoré využívajú najmä na zabezpečenie anonymity a ochranu majetku.
Záujem slovenských podnikateľov o daňovú optimalizáciu a zabezpečenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem pokračuje i v tomto roku. Počet slovenských spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, sa od konca roka 2012 do 31. marca 2013 zvýšil o 65 a dosiahol 3 709. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko, ktorá tento typ informácií čerpá výhradne z verejne dostupných zdrojov.
"Aj napriek kríze na Cypre, zverejneniu zoznamu milionárov s majetkom v daňových rajoch a silnejúcej hrozbe predstaviteľov Európskej únie, záujem slovenských podnikateľov o presun sídla materskej spoločnosti do daňového raja pokračuje. V 92 % prípadov podnikatelia v tomto roku zvolili takzvané offshore destinácie - Bahamy, Belize, Panama a Seychely, ktoré sa využívajú najmä na zabezpečenie anonymity a ochranu majetku. Jasne reagujú na zákaz anonymných akcií na Slovensku,“ komentuje štatistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Situácia v Českej republike je pritom podľa jej slov rozdielna. "Prvýkrát v sedemročnej histórii, odkedy tento typ štatistík detailne sledujeme, došlo k poklesu celkového počtu českých firiem o 44, ktoré majú vlastníka v daňovom raji,“ dodáva Petra Štěpánová.