Americká polícia hľadá dvoch podozrivých z bombového útoku v Bostone
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) rozbehol pátranie po mužovi, ktorého vidieť na záberoch bezpečnostnej kamery obchodného domu v Bostone, ako položil vak na miesto výbuchu. Informovala dnes o tom tlačová agentúra AP.
Okrem toho predstaviteľ amerických justičných orgánov potvrdil, že úrady majú podobu podozrivého, ale nevedia jeho meno. Stredajší vývoj - menej ako 48 hodín po výbuchu na Bostonskom maratóne - bol možno bodom zlomu v prípade. Pri útoku v Bostone zahynuli traja ľudia a viac ako 170 utrpelo zranenia. Vyšetrovatelia komplexne analyzujú fotografie a videá, aby našli záchytné body pri hľadaní tých, ktorí útok uskutočnili a dôvodov, prečo tak urobili.
Predseda mestskej rady Bostonu Stephen Murphy uviedol, že video s podozrivým bolo z kamery na obchodnom dome neďaleko cieľovej rovinky a vyšetrovatelia spojili nález s opismi svedkov o človeku, ktorý z miesta činu odišiel. Murphy potvrdil, že teraz je vyšetrovanie veľmi aktívne a plynulé - po mužovi sa pátra. Podľa jeho slov je polícia možno blízko k zatknutiu nejakej osoby a "to je dobré".
Najmenej 14 ľudí bolo po výbuchoch dvoch bômb naďalej v kritickom stave. Desiatky ľudí už z nemocníc v Bostone a okolí prepustili. Predstavitelia troch nemocníc, v ktorých ležia niektorí najťažšie zranení, však vyjadrili nádej na prežitie všetkých zostávajúcich pacientov. Vyšetrovatelia sa v stredu - oblečení v bielych pracovných kombinézach - rozptýlili po uliciach Bostonu, prehľadávali strechy domov a trávniky okolo miesta výbuchov. Hľadali stopy, kontrolovali odpadkové koše, zbierali plastikové poháre, plechovky od nápojov.
V Bostone zostalo naďalej veľa príslušníkov bezpečnostných zložiek a niektorí ľudia pripustili, že sú z toho nervózni. Polícia má stanovištia v centre mesta, národná garda postavila stany a rozmiestnila taktické vozidlá.
Americký prezident Barack Obama a jeho republikánsky vyzývateľ Mitt Romney sa dnes v Bostone zúčastnia na smútočnej rozlúčke s obeťami. Šéf Bieleho domu v stredu podpísal dekrét o mimoriadnom stave, ktorý umožnil poskytnutie federálnej pomoci pre Massachusetts. Pri výbuchoch dvoch bômb v Bostone - zhotovených z obyčajných kuchynských tlakových hrncov - utrpeli zranenia desiatky ľudí. Zahynul osemročný Martin Richard, 29-ročná Krystle Campbellová z Massachusetts a čínska absolventka bostonskej univerzity.