Po voľbách v Čiernej Hore obvinili Lajčáka, že bral úplatky
Šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka po prezidentských voľbách v Čiernej Hore predstaviteľ tamojšej opozície nepriamo obvinil, že bral úplatky.
Nebojša Medojevič z opozičného Demokratického frontu, ktorého kandidát Miodrag Lekič vo voľbách neuspel, vyzval európsky policajný úrad Europol, aby preskúmal účty Lajčáka ako aj ostatných, ktorí podporujú "mafiánsky" režim premiéra Mila Djukanoviča. Informoval o tom čiernohorský denník Vijesti. Víťaz prezidentských volieb Filip Vujanovič z Demokratickej strany socialistov je blízkym spojencom Djukanoviča. Opozícia v krajine výsledky volieb neuznáva.
Medojevičovu výzvu Europolu podľa Lajčákovho hovorcu Borisa Gandela vyvolal výrok slovenského ministra, ktorý sa po voľbách v Čiernej Hore vyslovil za rešpektovanie inštitúcií. Lajčák, ktorý v minulosti niekoľko rokov pôsobil ako vysoký predstaviteľ pre Bosnu a Hercegovinu, si však podľa Gandela z podobných vyhlásení ťažkú hlavu nerobí.
"Je to súčasť balkánskej politickej kultúry v duchu - ak nie si so mnou, si proti mne," povedal agentúre SITA Gandel. Za roky pôsobenia na Balkáne sa už minister Lajčák podľa neho o sebe dozvedel „množstvo zaujímavých vecí“. "Napríklad, že má vilu na pobreží za 15 miliónov eur, že prijal desaťmiliónový úplatok, že je srbský špión, že je protisrbský špión a podobne," dodal Gandel.
Keďže Lajčák podľa neho dobre pozná politickú kultúru na Balkáne, pripisuje podobným vyhláseniam takú pozornosť, akú si zaslúžia – čiže žiadnu. "Považujem za potrebné dodať, že podobné invektívy pán Medojevič už vyslovil voči niekoľkým desiatkam ľudí," ukončil Gandel.
Prezidentské voľby sa v Čierne Hore uskutočnili v prvý aprílový týždeň. Súčasný prezident Filip Vujanovič sa stal ich víťazom a zabezpečil si tak v poradí už tretí päťročný mandát. Prezident podľa konečných výsledkov získal 51,21 percenta hlasov, jeho rival Miodrag Lekič presvedčil 48,79 percenta voličov. Pozorovatelia nehlásili žiadne vážnejšie porušenia zákonov počas volieb, ktorých účasť dosiahla približne 60 percent.