Británia sa rozlúčila s Margaret Thatcherovou

17.4.2013 09:03

V londýnskej katedrále svätého Pavla sa dnes rozlúčili s bývalou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. Pohreb železnej lady sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Trasu sprievodu strážilo asi 700 vojakov a štyri tisíc policajtov.

V Londýne sa rozlúčili s expremiérkou Margaret Thatcherovou. Hlavným bodom príprav bolo zaistenie bezpečnosti s cieľom bezproblémového priebehu celého smútočného podujatia.

Polícia sa obávala najmä možných pokusov o narušenie obradu zo strany odporcov zosnulej líderky, ktorá dodnes polarizuje britskú verejnosť. Najcitlivejším bodom bol prevoz rakvy centrom Londýna. Muži zákona preto uzatvorili ulice vcentre a na niektorých zastávkach nepremávalo metro.

Na poslednú rozlúčku pozvali do Londýna vyše 2000 hostí z celého sveta. Podľa zverejneného zoznamu dostali pozvánku napríklad všetci žijúci prezidenti USA, bývalá americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová, kanadský premiér Stephen Harper, šéf Európskej komisie José Manuel Barroso, zástupcovia britskej politickej scény, šoubiznisu či médií.

Viaceré osobnosti z čias studenej vojny ako bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov, niekdajší nemecký kancelár Helmut Kohl či vdova po americkom exprezidentovi Ronaldovi Reaganovi Nancy však pre oslabené zdravie do Londýna neprídu.

Nezúčastnila sa ani argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová, ktorá pozvánku nedostala. Na pohrebe expremiérky bola aj britská kráľovná Alžbeta II, ktorá pritom na pohreby politikov zásadne nechodí - naposledy urobila výnimku po smrti expremiéra Winstona Churchila v roku 1965.

Bývalá britská premiérka zomrela minulý pondelok vo veku 87 rokov. Thatcherová, prezývaná aj Železná lady, pôsobila na čele britskej vlády v rokoch 1979 až 1990. Stala sa tiež prvou ženou na tomto poste v britskej histórii.

Počas 11-ročného pôsobenia na čele britskej vlády sa jej podarilo stabilizovať ekonomiku krajiny a v spolupráci s americkým prezidentom Ronaldom Reaganom vrátila Londýn do pozície jedného z lídrov medzinárodného spoločenstva. Vo svojej vlasti mala však množstvo odporcov najmä z radov tých, ktorí jej reformy označovali za antisociálne.

Rozhovor s Michalom havranom, politickým teológom

Príbeh Margaret Thatcherovej

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok