Soul pochybuje, že KĽDR vie vypustiť jadrovú raketu
Severná Kórea zatiaľ nemá vo výzbroji rakety takého doletu, ktoré by mohli s jadrovou hlavicou napadnúť územie Spojených štátov. Vyhlásil to americký minister obrany Chuck Hagel. Napätú situáciu na kórejskom polostrove prišiel do Soulu riešiť aj americký minister zahraničných vecí John Kerry.
Juhokórejské ministerstvo obrany vyjadrilo v piatok pochybnosti nad tým, či má režim v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) dostatočné kapacity na vypustenie balistickej rakety schopnej niesť jadrové zbrane. Soul tak spochybnil nedávnu správu americkej vojenskej rozviedky, v ktorej sa píše opak. "Severná Kórea uskutočnila už tri jadrové testy, stále však panujú pochybnosti, že... vyrobila malú ľahkú hlavicu, ktorá sa dá pripevniť na raketu," povedal reportérom šéf juhokórejského rezortu obrany Kim Min-sok. Ako ale dodal, KĽDR sa blíži k tomu, aby vedela "miniaturizovať" jadrovú hlavicu a použiť ju v reálnom boji.
Južná Kórea tým reagovala na analýzu americkej Obrannej spravodajskej agentúry (DIA), v ktorej sa píše, že Pchjongjang je schopný zaútočiť jadrovou raketou. Jej presný typ je však podľa Spojených štátov "nepredvídateľný".
Napätím na Kórejskom polostrove sa vo štvrtok zaoberali aj ministri zahraničia krajín G8, ktorí nad súčasnou situáciou v KĽDR vyjadrili obavy. Novej kórejskej vojny sa obáva najmä Japonsko. Šéf americkej diplomacie John Kerry v tejto súvislosti poznamenal, že KĽDR “sa priblížila k veľmi nebezpečnej hranici”. Ku kritike KĽDR sa pridal aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. “Na Severnú Kóreu máme rovnaký názor ako Spojené štáty,” povedal, zároveň však odsúdil konanie americko-juhokórejského vojenského cvičenia, ktoré je podľa neho jedným z dôvodov súčasnej krízy.