Severná Kórea schválila jadrový úder na USA

TASR, TA3, SITA
4.4.2013 02:43

Severná Kórea v stredu oficiálne oznámila Washingtonu, že "schválila" nemilosrdný útok proti Spojeným štátom, ktorého súčasťou môže byť prípadne aj "diverzifikovaný jadrový úder". Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.

"Oficiálne informujeme Biely dom a Pentagón, že neustále sa stupňujúcu nepriateľskú politiku Spojených štátov voči KĽDR (Severnej Kórei) a ich nezodpovedné vyhrážanie sa jadrovou zbraňou zmetie silná vôľa jednotnej armády a ľudu. Rozdrvia ich aj novátorské menšie, slabšie údery severokórejských jadrových prostriedkov, ktoré budú namierené na viaceré miesta. Informujeme, že v tejto súvislosti sme zvážili a schválili nemilosrdnú operáciu revolučných ozbrojených síl," informoval o tom hovorca generálneho štábu severokórejskej ľudovej armády vo vyhlásení, ktoré zverejnila v angličtine štátna tlačová agentúra KCNA.|

V posledných týždňoch narastá napätie medzi Severnou a Južnou Kóreou, ktorej spojencom sú USA. V stredu už skôr sa objavili informácie, že americký Pentagón rozmiestňuje obranný systém s balistickými strelami THAAD na tichomorskom ostrove Guam, aby tak posilnil ochranu regiónu proti prípadnému útoku zo strany Severnej Kórey.

Informácie nasledovali po tom, čo americký minister obrany Chuck Hagel označil najnovšiu bojovnú rétoriku Severnej Kórey za skutočné a jasné nebezpečenstvo a za hrozbu voči Spojenými štátom aj ich spojencom.

USA posiela pre kórejskú hrozbu na Guam protiraketový systém

Pentagon v stredu oznámil, že pošle na ostrov Guam v nadchádzajúcich týždňoch protiraketový obranný systém. Tento krok označil za preventívne opatrenie proti hrozbám útoku zo strany Severnej Kórey. "Spojené štáty ostávajú ostražité pred severokórejskými provokáciami a sú pripravené brániť územie USA, našich spojencov ako aj naše národné záujmy," uviedla hovorkyňa amerického ministerstva obrany.

Severná Kórea minulý týždeň uviedla svoje strategické raketové jednotky a delostrelectvo do bojovej pohotovosti a zamierila ich na americké vojenské základne na Guame, Havaji a na kontinentálnom území USA. Komunistická Kórea tak reagovala na prelety amerických vojenských lietadiel nad Kórejským polostrovom, čo považuje za hrozbu. Pentagon argumentuje, že dôvodom ich použitia v období napätých vzťahov v regióne je snaha odradiť režim v KĽDR od ďalších provokácií.

Sever po sprísnení sankcií zo strany OSN vypovedal zmluvu o prímerí, ktoré fakticky ukončilo Kórejskú vojnu v 50. rokoch minulého storočia, a opakovane hrozí útokmi na základne USA v Japonsku či na Guame.


zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok