Prvý jadrový mochovecký blok čaká generálna oprava

Prvý jadrový mochovecký blok čaká generálna oprava
Zdroj foto: SITA
Prvý jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) čaká generálna oprava. Slovenské elektrárne, a.s. (SE) začnú s generálnou opravou jadrového bloku v sobotu.

“Táto oprava je prvou v pláne generálnych opráv slovenských atómových elektrární na tento rok. Odstávky a opravy sú štandardnou súčasťou životného cyklu každej elektrárne a sú realizované ako dlhodobo plánovaný proces,“ uviedla hovorkyňa SE Janka Burdová. V rámci generálnej opravy prvého mochoveckého jadrového bloku elektrárne vykonajú štandardné údržbové práce a čiastočne vymenia jadrové palivo.

Prvý blok elektrárne Mochovce dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998. Hrubý výkon jadrového bloku bol v roku 2008 zvýšený zo 440 na 470 megawattov. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá