Pápež sa prvýkrát v histórii stretol so svojím predchodcom

Davy ľudí sa v sobotu zhromaždili na námestí v centre talianskeho mesta Castel Gandolfo južne od Ríma, aby zažili historickú chvíľu: dvaja pápeži sa tam totiž stretávajú na obede a spoločne diskutujú o budúcnosti rímskokatolíckej cirkvi.

Pápež František priletel vrtuľníkom k pápežskému sídlu v Castel Gandolfe, kde býva emeritný pápež Benedikt XVI. od svojho odstúpenia 28. februára. Stal sa prvým pápežom za 600 rokov, ktorý rezignoval. Od vrtuľníka sa autom, v ktorom Františka prišiel privítať Benedikt, odviezli spolu do pápežskej vily. Tam majú v knižnici diskutovať, potom si dajú obed a František v bližšie nestanovený čas odletí naspäť do Vatikánu do svojho dočasného domova v hoteli.
Dramatický odchod Benedikta z Vatikánu v posledný februárový deň, keď vzlietol vo vrtuľníku z heliportu vo vatikánskych záhradách, po boku s plačúcim sekretárom, a krúžil na rozlúčku nad Námestím sv. Petra, je jedným z najsilnejších obrazov tejto pozoruhodnej výmeny pápežov.

Vatikán zľahčuje význam obeda a snaží sa tak splniť Benediktovo želanie "zostať ukrytý pred svetom" a nezasahovať do úradu pápeža Františka. Vatikánska televízia preto naživo nevysielala súkromnú návštevu.
To však nezastavilo davy ľudí a zhromaždili sa pred vilou - hoci všetkom, čo zrejme uvidia, je pápežova helikoptéra nad hlavami.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá