Viac ako 80 miliónov eur pôjde na výstavbu vedeckých parkov

Viac ako 80 miliónov eur pôjde na výstavbu vedeckých parkov
Zdroj foto:
Parky majú byť slovenským Sillicon Valley, teda miestom inovácií, špičkového výskumu, vzdelávania a podpory podnikania.

Nové univerzitné vedecké parky vzniknú v bratislavskej Mlynskej doline, v centre hlavného mesta medzi Radlinského ulicou, Námestím slobody a Kollárovým námestím a v Trnave na Bottovej ulici.

Podľa rektora Slovenskej technickej univerzity Roberta Redhammera prioritou nie je stavba nových budov, tú postavia len v Trnave. V Bratislave pôjde hlavne o zlepšenie kvality priestorov, vybavenie prístrojmi a financovanie samotného výskumu. "Dnes je situácia taká, že máme niektoré drahé, niektoré menej drahé zariadenia, na ktoré sú patenty a predávali sa aj do Kanady, a vedľa máte vedro s vodou, lebo tam zateká. Toto je neprípustný stav," povedal na dnešnej tlačovej konferencii rektor. Laboratóriá v takom stave podľa neho znemožňujú spoluprácu s renomovanými vedcami v zahraničí.

Rektor STU podpísal tento týždeň s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Na každý z parkov pôjde 42 miliónov eur z eurofondov, univerzita sa bude na projektoch podieľať vyše štyrmi miliónmi eur, investované budú aj zdroje zo štátneho rozpočtu. Práce na projekte musia byť vyfaktúrované do polovice roka 2015. Podľa univerzity budú mať projekty priamy pozitívny vplyv na viac ako 10.000 ľudí.

V Mlynskej doline bude vedecký park zameraný na komunikačné, informačné technológie, elektrotechniku a fotoniku. V centre mesta sa výskum má sústreďovať na materiály, chémiu, potraviny, životné prostredie či bezpečnosť. Vedecký park v Trnave bude zas zameraný na výskumné oblasti materiálového inžinierstva, najmä iónových a plazmových technológií a automatizácie a informatizácie priemyselných procesov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá