Poslanci schválil novelu o verejnom obstarávaní, štát bude nakupovať po novom

Aktualizované:
Pravidlá verejného obstarávania sa od júla zmenia. Poslanci dnes na návrh ministra vnútra Roberta Kaliňáka 85 hlasmi schválili veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Jej konečnú podobu výrazne ovplyvnilo množstvo pozmeňujúcich návrhov, ktorých prešlo zhruba 80.

Zásadnú zmenu, ktorá podľa ministerstva zvýši transparentnosť, by malo priniesť zriadenie elektronického trhoviska pre obstarávanie bežných tovarov, služieb a stavebných prác pri tzv. podlimitných zákazkách. "Pôjde o elektronický nákupný systém, ktorý by mal umožniť realizovať nákup bežných komodít už v priebehu troch pracovných dní a mal by jednak uľahčiť a zrýchliť nákup, zároveň však umožniť všetkým sledovať, čo a za koľko štát nakupuje," tvrdí rezort vnútra.

Zmenený zákon tiež vytvára deväťčlennú Radu Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá bude rozhodovať ako odvolací orgán, čo má spružniť proces námietkového konania a zjednotiť rozhodovaciu činnosť Úradu pre verejné obstrávanie. Členmi rady sú predseda a podpredseda ÚVO a sedem osôb, ktoré vymenúva a odvoláva vláda.Zákon o verejnom obstarávaní je reformná právna norma, ktorá zjednoduší a stransparentní verejné obstarávania a zabráni škandálom, aké sa objavili v minulosti. Po schválení novely to povedal jej navrhovateľ minister vnútra Robert Kaliňák. Ocenil spoluprácu vlády a parlamentu vrátane opozície. Dodal, že pri schvaľovaní prešli aj opozičné návrhy, ktoré zákon ešte vylepšili. "Tento zákon je výsledkom toho, ako si ja predstavujem spoluprácu na vládnej a parlamentnej úrovni," povedal Kaliňák.

Predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská je rada, že cez jej pozmeňujúci návrh sa podarilo istým spôsobom okresať postavenie ministerstva vnútra v oblasti verejného obstarávania. "Teší ma, že sa podarilo obmedziť akoby monopol ministerstva vnútra na spoločné verejné obstarávania pre všetky ministerstvá. Podarilo sa presadiť, aby ministerstvá, pokiaľ prieskumom trhu zistia, že vedia nakúpiť lacnejšie, budú to môcť urobiť," povedala v parlamente po schválení novely.Žitňanská však kritizuje proces prijímania zákona. Naďalej ho považuje za neštandardný. Pripomenula aj vyňaté body z novely, ktoré prešli v skrátenom konaní ako malá novela o verejnom obstarávaní, aj veľký počet pozmeňujúcich návrhov, ktoré prišli k veľkej novele.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá