Približne 2000 ľudí podporilo pochod Za život

Približne 2000 ľudí podporilo pochod Za život
Zdroj foto: SITA
Okolo 2000 ľudí nielen z Bratislavy, ale i z rôznych regiónov Slovenska prišlo dnes na Hviezdoslavovo námestie, aby podporili myšlienku ochrany života každého človeka bez ohľadu na vek, pohlavie, zdravotný stav, rasu, kultúru a náboženstvo.

Víziou organizátorov pochodu je spoločnosť, ktorá bude rešpektovať právo na životnenarodených, novonarodených, chorých a starých rovnako ako právo na život ostatných ľudí.

Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku konštatoval, že žiaľ, právo na život nenarodených detí dnes nie je na Slovensku chránené. "Chceme preto docieliť, aby právo naživot bolo rešpektované aj u nenarodených detí v prvých mesiacoch tehotenstva", povedal. Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa upozornil, že dôsledkom diskriminácie nenarodených v súčasnej legislatíve je skutočnosť, že ročne vyše osemtisíc jednotlivcov môže byť a je legálne usmrtených bez udania dôvodu. Toto považujú organizátori dnešného podujatia za nespravodlivosť historických rozmerov.
Podporu ochrane života vyjadrili na pódiu členovia kapely Komajota, Marián Čekovský, Alena Čermáková a ďalší.

Myšlienku chrániť život podporili viaceré známe osobnosti, medzi nimi exprezident SR Michal Kováč a ďalší, ako aj niektorí novinári a viacerí umelci. So svojimi životnými osudmi a skúsenosťami sa s účastníkmi zhromaždenia a pochodu podelili hostia - matka dcéry s Downovým syndrómom, študent pracujúci v geriatrickom zariadení a študentka, ktorá sa nebála vychovávať dieťa.
Marcela Dobešová z Fóra života uviedla, že po celom Slovensku sú bilbordy s heslom Jeden z nás, čo je európska občianska iniciatíva. "Zbierame podpisy za to, aby zo štrukturálnych fondov a z fondov EÚ neboli podporované projekty, ktoré budú zahŕňať výskum na embryách a takisto aby neboli podporované potratové projekty pre tretí svet", informovala o sprievodných podujatiach Dobešová.
Z Hviezdoslavovho námestia sa účastníci presunuli cez Staré mesto, Michalskú bránu a Obchodnú ulicu do Medickej záhrady, kde na záver umiestnili tabuľky vystihujúce myšlienky, prečo je pre nich život dôležitý. Inštalácia tabuliek potrvá do piatka.
Dnešné podujatie Bratislava za život usporiadalo Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku a Fórum života, o. z., pri príležitosti blížiaceho sa Dňa počatého dieťaťa - 25. marca.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá