Energetické centrum porušovalo podľa regulátora zákon

Aktualizované:
Alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť Energetické centrum, a.s., porušoval zákon. Alternatívny dodávateľ energií môže dostať do Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR pokutu až do výšky 10 mil. eur.

“U kontrolovaného subjektu sme zistili porušenie zákona vo veľkom rozsahu, a to tak pri dodávke elektriny alebo plynu. Tých porušení bolo niekoľko desiatok. Niektoré sú menej závažné, niektoré viac,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík.

Regulačný úrad dostal od spotrebiteľov takmer šesťsto sťažností, najviac ich prišlo minulého roka. Alternatívny dodávateľ energií porušoval zákon napríklad v tom, že svojim odberateľom dodával energie za ceny neschválené regulátorom. "Zachytili sme faktúry, na ktorých bola cena prekročená až o 300 %," dodal Holjenčík. Spoločnosť taktiež podľa regulačného úradu nedodržiavala lehoty na reklamácie, nepodávala úradu potrebné informácie, či sa vyhýbala vracaniu preplatkov.

Regulátor vykonával kontrolu v spoločnosti Energetické Centrum od septembra minulého roka. Po zhruba polroku kontroly ukončil. Kontrolovaný alternatívny dodávateľ energií bude mať teraz dva týždne na vyjadrenie. Následne bude správne konanie, v ktorom úrad uloží firme pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 10 mil. eur. Regulačný úrad kontroloval aj ostatných alternatívnych dodávateľov. Podľa Holjenčíka však úrad, u nich nezistil závažné porušenia zákonov.

Energetické Centrum je dodávateľom elektrickej energie a zemného plynu. Na slovenskom trhu pôsobí už tretí rok. Má približne 130 tisíc klientov, spolu s českým Energetickým Centrom má viac ako 260 tisíc zákazníkov. Alternatívny dodávateľ energií bude mať nového majiteľa. Spoločnosť Energy Supplier No. 1 sa rozhodla predať novému investorovi slovenské aj české Energetické Centrum. Novým vlastníkom alternatívneho dodávateľa energií by sa mala stať v prvom štvrťroku tohto roka švajčiarska spoločnosť Cromicron.

Jozef Holjenčík, šéf regulačného úradu o kontrole Energetického centra

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá