Situácia s migráciou sa zhoršila, no je riešiteľná, tvrdí Valášek z PS. Kritizuje Fica za strašenie ľudí

ta3 / TASR
3.9.2023 19:27

Situácia s nelegálnou migráciou sa zhoršila, no je riešiteľná. V reakcii na dianie v južných okresoch Slovenska to na nedeľňajšej tlačovej konferencii uviedol podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek. Kritizoval zároveň predsedu strany Smer-SSD Roberta Fica, že zneužíva situáciu na predvolebné strašenie ľudí.

T. Valášek bude hlasovať za odvolanie vlády, podporuje predčasné voľby
TASR - Michal Svítok

 Za zhoršenie situácie môže Fico

Zároveň zo zhoršenia situácie čiastočne viní samotného Fica. "V súčasnosti platný systém registrácie migrantov vychádza z úpravy, ktorú sám predložil do parlamentu," uviedol Valášek. Upozornil, že problém s nelegálnou migráciou sa musí riešiť intenzívne na vonkajších hraniciach EÚ, rovnako by Slovensko malo vyžadovať dodržiavania medzinárodných zmlúv. "Medzi ne patrí readmisná dohoda o tom, že ak na Slovensku zadržíme nelegálneho migranta, ktorý k nám prišiel z územia Maďarska, maďarské úrady si ho majú prevziať," upozornil.

Polícia to zvláda

Bezpečnostný expert PS a bývalý šéf polície Jaroslav Spišiak označil bezpečnostnú situáciu za "mierne vážnejšiu". Polícia ju podľa neho zvláda. Navrhol preventívne posilniť a zvýšiť počet hliadok monitorujúcich situáciu.  

Smer-SD súčasnú situáciu s nelegálnou migráciou v južných okresoch SR pripísal zámeru vlády "priviesť na Slovensko čo najviac migrantov". Tvrdí, že štát pod vedením súčasnej vlády miesto ochrany pred infiltráciou umožňuje legalizovať pobyt na Slovensku migrantom, ktorých nemožno hodnoverne identifikovať. Kritizoval tiež podmienky migrantov v zberných táboroch. Obáva sa zhoršenia situácie a chce k téme zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu.

Ministerstvo vnútra i polícia oznámili, že pri riešení situácie nasadili všetky dostupné sily a prostriedky. Zároveň upozornili, že doteraz zo strany migrantov neprišlo k žiadnym narušeniam verejného poriadku. Obyvateľov žiadajú o strpenie. Pripomínajú, že v prípade migrantov ide o ľudí, ktorí utekajú pred vojnou ďalej na západ.  

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok