Ceny nehnuteľností na Slovensku v 2. štvrťroku 2023 klesli. Zníženie sa prejavilo vo všetkých krajoch

31.8.2023 09:20

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností na Slovensku v 2. štvrťroku 2023 medzikvartálne klesli o 3,9 %. Zlacnenie zaznamenali obe sledované kategórie – ceny existujúcich nehnuteľností poklesli o 4,1 % a nových nehnuteľností o 3,2 %. K zníženiu cien na celoslovenskej úrovni došlo aj v medziročnom porovnaní, pričom kupujúci platili za domy a byty v priemere o 1,9 % nižšie sumy ako pred rokom. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

S otvorením ekonomiky ešte viac stúpli ceny nehnuteľností, týka sa to najmä dvoch krajov
TASR/Jaroslav Novák

V dlhodobom porovnaní - s priemerom roka 2010 - bázický index, boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 78 %. Ceny nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska počas 2. štvrťroka zastavili svoj rast, resp. v krátkodobom horizonte začali klesať - v porovnaní so začiatkom roka. Na medziročnej úrovni ešte v dvoch regiónoch boli ceny vyššie, a to ako pri starých, tak aj nových nehnuteľnostiach.

Nové nehnuteľnosti padali rýchlejšie

Ceny nových nehnuteľností medzikvartálne padali rýchlejšie ako existujúcich, pokles cien sa prejavil vo všetkých krajoch SR s výnimkou Trnavského. Najvýraznejšie zlacneli v Trenčianskom a Žilinskom kraji, o viac ako 7 %. Z existujúcich nehnuteľností sa pokles cien v porovnaní so začiatkom roka prejavil v piatich krajoch Slovenska, najdynamickejšie v Bratislavskom a Žilinskom kraji o viac než 6 %.      

Zníženie cien evidovali aj v Trnavskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Tri regióny, kde ceny vzrástli, ale len veľmi mierne, boli Nitriansky, Banskobystrický a Prešovský kraj. V porovnaní s cenami spred roka kupujúci stále platili v priemere viac už len v dvoch spomedzi ôsmich krajov SR. Pri nových nehnuteľnostiach bol medziročný vývoj cien v rozpätí od poklesu 13 % v banskobystrickom regióne až po rast o 7,5 % v Trnavskom kraji. Pokles cien nových nehnuteľností sa prejavil aj v Bratislavskom kraji. Naopak, medziročne vyššie ceny nových nehnuteľností zotrvali s Trnavským aj v Nitrianskom a Prešovskom regióne.

Dynamickejšie rozpätie vývoja cien nehnuteľností sa na regionálnej úrovni prejavilo pri existujúcich bytoch a domoch, od poklesu na úrovni 20 % v Žilinskom kraji až po rast 11,5 % v Trnavskom kraji. Vyššie ceny nehnuteľností starších ako tri roky boli stále v štyroch krajoch, a to okrem spomínaného Trnavského aj v Prešovskom, Bratislavskom a Trenčianskom kraji.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok