Dobrá správa pre Slovákov. Chorvátsko chce nahradiť mýtne brány elektronickým systémom

ta3 ČTK
27.8.2023 14:48

Chorvátsko plánuje zmenu platenia mýta, píše chorvátsky Jutarnji denník. Krajina, ktorá je obľúbenou destináciou turistov, samozrejme aj mnohých Slovákov, sa chce zbaviť mýtnych brán, zrýchliť dopravu a v sezóne sa vyhnúť dopravným zápcham.

za_hranicami_chorvatsko_prednahrate.jpg
Foto: TA3

Systém platby za najazdený kilometer zostane, o diaľničných známkach ako má susedné Slovinsko sa podľa ministra pre more, dopravu a infraštruktúru Olega Butkoviča neuvažuje. Postupne do roku 2025 sa ale sprevádzkuje nový model elektronického mýta, čo má byť projekt zhruba za 100 miliónov eur.

Viac áut na diaľniciach 

Na chorvátskych diaľniciach sa do polovice augusta vybralo na mýtnom takmer 30 miliónov eur, čo bolo o osem percent viac ako v rovnakom čase vlani, vyplýva z údajov spoločností spravujúcich diaľnice. Od začiatku roka do polovice tohto mesiaca prešlo chorvátskymi diaľnicami 41,3 milióna vozidiel, o 12 percent viac ako vlani. Na vrchole sezóny prejde niektorými z 399 mýtnych brán podľa týchto údajov 300 vozidiel za hodinu. 

Podľa spoločnosti HAC, ktorá spravuje 1100 kilometrov diaľnic (o ďalších 200 kilometrov sa stará Bina Istra a Záhreb – Macelj), by tento rok mohol byť potenciálne posledným, kedy sa mýto vyberá prostredníctvom mýtnych brán. Vďaka novému systému by ich miestami mohlo nabudúce prechádzať až 3000 áut za hodinu, cituje záhrebský denník Butkoviča.

Povinná registrácia

"Z prieskumu vykonaného v roku 2019 vyplýva, že 70 percent vodičov bolo pre model 'zaplať, koľko prejdeš' namiesto klasickej diaľničnej známky. Od klasického systému známok sa pomaly upúšťa. Toto bude o elektronickom platení mýta bez zastavenia," uviedol Butković.

Po novom budú prechádzajúce vozidlá snímať kamery, ktoré budú zaznamenávať farbu, objem, profil vozidla a odhadnú očakávanú dobu prepravy. Všetci používatelia sa budú musieť zaregistrovať do systému prostredníctvom ŠPZ. 

Nie všetci odborníci s týmto plánom súhlasia. Napríklad emeritný profesor a bývalý dekan záhrebskej fakulty dopravných vied Ivan Dadić nedávno serveru Euractiv povedal, že zápcham na diaľniciach môžu zabrániť iba diaľničné známky. Plánovaná technológia je v porovnaní s diaľničnými známkami príliš drahá, povedal. Prínosy známok by podľa neho boli mnohonásobné: povzbudili by turistiku a využívanie ďalších služieb na diaľniciach.


zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok