Ruskí vojaci bojujú aj proti nedostatku vybavenia. Armáde musia odovzdať svoje vozidlá

22.8.2023 10:23

Ruské ministerstvo obrany nariaďuje vojakom, aby odovzdali vlastné vozidlá, pretože nedokáže svojim vojakom zabezpečiť prepravu, domnieva sa americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informuje spravodajská televízia Sky News.

V Záporožskej oblasti zúria tvrdé boje. Podľa médií súvisia s očakávanou protiofenzívou
TASR/AP

Miznúce vozidlá

ISW cituje vojenských blogerov, podľa ktorých vozidlá v osobnom vlastníctve "miznú" alebo sú prepravované na iné miesto. Príslušníci armády, ktorí odmietnu svoje vozidlá odovzdať, sú podľa blogerov následne pravidelne trestaní za menšie priestupky."Ruskí vojaci majú pocit, že sú 'vo vojne' so svojimi veliteľmi," uviedol podľa ISW jeden z blogerov.

Ruskej armáde pritom nechýbajú len ľahké vozidlá. Ruským vojakom bojujúcim v Chersonskej oblasti neboli poskytnuté ani lode, uvádza ISW. Niektoré jednotky v dôsledku nedostatku munície okrem toho používajú aj zastaralé a menej presné húfnice D-20, ktoré nie sú vhodné na protibatériový boj.

Poučenie z chýb

"Ruskí vojenskí blogeri naďalej naznačujú, že pozdĺž celého frontu chýba ruským silám vybavenie a majú nízku morálku," uvádza inštitút. Zároveň sa však domnieva, že ruská armáda môže vylepšovať svoju taktiku a učiť sa z predošlých chýb. "Predlžovanie konfliktu čiastočne spôsobené oneskorením pomoci, ktorú Ukrajine poskytuje Západ, dáva ruským silám čas na zlepšenie a poučenie sa zo svojich chýb," myslia si analytici z ISW.

Pre frontovú líniu je síce stále príznačná slabá morálka a nedostatok vybavenia, no schopnosti vojakov bez predošlej vojenskej skúsenosti sa zlepšili. ISW sa pri tomto tvrdení odvoláva opäť na vojenských blogerov, podľa ktorých vojaci v súčasnosti presnejšie než pred rokom zasahujú ciele.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok