Vládny zamestnanec Číny obvinený zo špionáže pre USA. Americké veľvyslanectvá neodpovedajú

TASR/ta3
21.8.2023 08:01

Čína v pondelok obvinila vládneho zamestnanca zo špionáže pre USA. Ide o druhý takýto prípad tento mesiac. Informovali agentúry AFP a Reuters.

cina_parlament.jpg
TA3

Čínske ministerstvo pre štátnu bezpečnosť uviedlo, že pracovník Chao pracoval pre nešpecifikované ministerstvo. Študoval v Japonsku, kde sa zoznámil so zamestnancom amerického veľvyslanectva a vytvoril s sním blízky vzťah.

Vďaka tomu sa zoznámil s jeho kolegom, agentom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Ten Chaa presvedčil na špionáž v prospech USA a neskôr získal aj príslušný výcvik.

Obvinenia Číny

Čínske ministerstvo uvádza, že Chao sa viackrát skontaktoval s pracovníkmi CIA s cieľom poskytnúť im tajné informácie. Americké veľvyslanectvá v Pekingu a Tokiu na žiadosť Reuters o vyjadrenie nereagovali.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok 11. augusta oznámilo, že úrady odhalili čínskeho občana označovaného Ceng podozrivého zo špionáže pre CIA.

Peking minulý mesiac zaviedol prepracovaný zákon zameraný proti špionáži, ktorý úradom dáva viac právomocí trestať konanie, ktoré považujú za ohrozenie národnej bezpečnosti.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok