Parlament neotvoril mimoriadnu schôdzu. Inicioval ju Smer v reakcii na zásah NAKA

20.8.2023 18:53

Mimoriadnu schôdzu, ktorú inicioval Smer-SSD v reakcii na zadržanie vysokých predstaviteľov bezpečnostných zložiek, sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Plénum nebolo v pondelok uznášaniaschopné. Predseda NR SR Boris Kollár schôdzu odložil na utorok 9.00 h.

Lokácie
Foto: TA3 / David Duducz

Čo chce Smer?

Smer chce presadiť uznesenie, ktorým by parlament konštatoval, že "po zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby (SIS), Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, prokuratúry a ďalším bezpečnostným orgánom a orgánom ochrany práva sa bezprecedentne prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza v SR".

V uznesení sa tiež píše, že NR SR "so znepokojením upozorňuje NAKA a ÚŠP", že policajný zásah vyvolá v zahraničí vážne pochybnosti o fungovaní demokratického zriadenia na Slovensku. Zároveň chce strana zaviazať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby si plnila povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, predstúpila pred parlament a informovala o situácii a opatreniach, ktoré prijala v rámci svojich právomocí.

Reakcia Hlasu

Ak sa premiér rozhodne odvolať šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), v rámci spravodlivého prístupu by mal podľa Pellegriniho odvolať aj policajného prezidenta Štefana Hamrana. "V opačnom prípade sa ako predseda vlády prikloní na jednu stranu a politiku priblíži ku konaniu orgánov činných v trestnom konaní," povedal na tlačovej konferencii po pokuse otvoriť mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Za Hamrana podľa neho nesie zodpovednosť premiér, keďže je poverený riadením ministerstva vnútra.

Pellegrini hovorí o napätej situácii. Pripomenul, že sú obvinení dvaja po sebe nastupujúci riaditelia SIS, ako aj šéf NBÚ. "Jedna policajná zložka pod vedením šéfa PZ zaútočila na ostatné bezpečnostné zložky štátu," dodal.

Prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní bezpečnostnej rady vyhlásila, že sa žiaden policajný prevrat v štáte nekoná. Chod inštitúcií, ktorých príslušníci boli obvinení po zásahu Národnej kriminálnej agentúry, je podľa nej zabezpečený a sú funkčné. Podčiarkla tiež, že priestor na intervenciu politickej moci a vyvodenie zodpovednosti voči polícii by sa vytvoril po tom, ak by prokuratúra a súdy konštatovali nedôvodnosť trestných stíhaní.

Premiér Ľudovít Ódor v piatok deklaroval, že po rozhodnutí prokurátorov a súdov bude konať voči aktérom kauzy Rozuzlenie, či už je to SIS alebo Policajný zbor. Vyzval politikov na zdržanlivosť a odmietol zastrašovanie orgánov činných v trestnom konaní.

Mimoriadnu schôdzu NR SR inicioval Smer-SD. Chce presadiť uznesenie o prehĺbení ústavnej a bezpečnostnej krízy po zásahu NAKA, po ktorom polícia obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu.

Požiadavka pre Ódora

Premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je poverený aj vedením rezortu vnútra, chce strana zaviazať k okamžitému odvolaniu Štefana Hamrana z funkcie policajného prezidenta. A tiež k tomu, aby prijal opatrenia vedúce k tomu, že mimo výkonu služby budú postavení všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, tzv. čurillovci. Strana chce tiež zaviazať riaditeľa SIS, aby okamžite predložil parlamentu správu o bezpečnostnej situácii v SR.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a NBÚ. Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

K situácii zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený. Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor po tom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.  

Živé vstupy z dnešného dňa si môžete pozrieť nižšie.

Reakcia Demokratov

Cieľom mimoriadnej schôdze Národnej rady je spolitizovať políciu a prikázať vláde, aby vstúpila do vyšetrovania. Skonštatoval to na tlačovej konferencii poslanec Juraj Šeliga, ktorý pôsobí v mimoparlamentnej strane Demokrati. Tvrdí tiež, že predstavitelia Smeru-SD či mimoparlamentných strán Hlas-SD, Republika a SNS chcú zastaviť vyšetrovania.

Líder Demokratov Eduard Heger si myslí, že otázka odvolania šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) či šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) má ostať v rukách polície. "Nemôžeme politicky ohýbať zákony, nechajme konať políciu, aby priniesla dôkazy pred súd, potom bude vidieť aj verejnosť, z čoho sú obvinení, potom sa k tomu môžeme vyjadrovať," povedal. Politické zásahy sú podľa neho predčasné.

Vhodný priestor na výmenu šéfa SIS bol podľa neho v máji, keď nastupovala úradnícka vláda. Vysvetlil, že pozícia riaditeľa tajnej služby je politicky obsadzovaná. "Preto som vyzval premiéra, aby nezabudol na túto pozíciu," povedal Heger. "Dnes je dôležité, aby to ostalo v rukách polície, aby vyšetrovanie bežalo a v tomto momente, šesť týždňov pred voľbami, zasahovať do toho nedáva veľký zmysel," doplnil. Šeliga dodal, že šéfa NBÚ nie je možné odvolať. "Je zabetónovaný. Nikto ho nevie dnes dostať z funkcie," skonštatoval.

Reakcia SASKY

Podpredseda SaS Branislav Gröhling považuje za správne, že sa v pondelok neotvorila mimoriadna schôdza Národnej rady. Označil ju za snahu spolitizovať orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Zdôraznil potrebu nechať tieto orgány slobodne pracovať.

"Je správne, že nebola otvorená, a dúfam, že nebude otvorená ani v utorok. Veríme v OČTK a chceme, aby mohli slobodne vyšetrovať bez ohľadu na to, koľko dní je pred voľbami," uviedol. Mimoriadne rokovanie iniciované Smerom-SD je podľa Gröhlinga obrazom toho, ako bude situácia v krajine vyzerať po septembrových voľbách. Označil za nemysliteľné, aby obvinený šéf SIS Michal Aláč prišiel predniesť správu o bezpečnosti tak, ako to žiada Smer-SD v uznesení. Zopakoval výzvu na jeho odvolanie z funkcie.

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) označila za absurdné zvolávať mimoriadnu schôdzu preto, že sú obvinené niektoré osoby a na ich obranu je potrebné odvolať šéfa polície. To, že máme kampaň, podľa nej neznamená, že sa prestanú vyšetrovať trestné kauzy spojené s korupciou. 

Reakcia Smeru

Mimoriadna schôdza mohla vniesť viac svetla do toho, čo sa na Slovensku momentálne deje. V rokovacej sále bol dostatok poslancov. Skonštatoval to líder strany Smer-SD Robert Fico, ktorá schôdzu iniciovala.

"Môžeme konštatovať, že opäť, s výnimkou Sme rodina, to bola celá rozpadnutá vládna koalícia, ktorá nemá záujem hovoriť o policajnom prevrate, o rozklade právneho štátu a o zločinoch, ktoré tu páchali tri roky predstavitelia Národnej kriminálnej agentúry a Úrad špeciálnej prokuratúry. Ak stále hovoria, že všetko je v poriadku, že sa nič neudialo, že je to spravodlivý a férový proces, mali možnosť dnes otvoriť schôdzu Národnej rady, mohli sme schváliť program, mať diskusiu, ktorá by vniesla podstatne viac svetla do toho, čo sa na Slovensku momentálne deje," priblížil Fico na tlačovej konferencii. Rovnaký scenár predpokladá aj v utorok. "V uznesení nie je nič také, čo by malo niekoho urážať," dodal.

Smer-SD hovorí opakovane o pokuse zlikvidovať politickú opozíciu, na čom sa podľa Fica pracuje od roku 2020. Strana žiada premiéra Ľudovíta Ódora, aby okamžite odvolal Štefana Hamrana z funkcie prezidenta Policajného zboru.

Žiada tiež, aby šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal A. vystúpil pred parlamentom a podal správu k aktuálnej bezpečnostnej situácii. Záujmom aktuálnej situácie je podľa Fica potrestať aktuálneho šéfa SIS za to, že sa predložil správu do parlamentu, ktorá hovorila o zneužívaní trestného práva.

Smer-SD chce na schôdzi presadiť uznesenie o prehĺbení ústavnej a bezpečnostnej krízy po zásahu NAKA, po ktorom polícia obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu. Smer-SD chce tiež docieliť odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Reakcia Kollára

Čo sa týka pondelkovej mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú inicioval Smer-SD, Sme rodina ju chcelo podporiť. "Neznamená to, že by sme hlasovali za to uznesenie," podčiarkol Kollár. Podstatné pre nich bolo podľa jeho slov diskutovať o tejto téme a situácii po zásahu Národnej kriminálnej agentúry.

Sme rodina preto apelovalo na premiéra aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby našli do vedenia polície spravodlivých a čestných ľudí, ktorí nie sú spojení ani s jednou skupinou v rámci orgánov činných v trestnom konaní. Kollár je presvedčený, že je takých dosť.

Predseda parlamentu tiež avizoval, že v úvode septembra bude okrem slávnostnej schôdze aj ďalšia mimoriadna, na ktorej by sa mali poslanci v skrátenom legislatívnom konaní venovať dvom vládnym návrhom. Má ísť o novelu trestného zákona a o návrh na riešenie situácie v zdravotníctve.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok