V prvom polroku 2023 sa na Slovensku zaregistrovalo takmer 2000 elektromobilov

ta3
16.8.2023 12:21

V priebehu prvého polroka 2023 sa na Slovensku zaregistrovalo už približne toľko nových elektromobilov, ako počas celého minulého roka. Batériových elektrických vozidiel v kategóriách M1 a N1 (osobné autá a malé dodávky) bolo v tomto období registrovaných spolu 1932, v čom sú započítané údaje od importérov aj individuálne dovozy vozidiel.

V prvom polroku 2023 sa na Slovensku zaregistrovalo takmer 2000 elektromobilov
TASR/František Iván

"Na prvý pohľad tieto čísla dávajú dôvod na mierny optimizmus a vyzerá to tak, že sme sa konečne odrazili od dna. Stále však vidieť opatrnosť spotrebiteľov a istú nedôveru v rozvoj skutočnej elektromobility," hovorí riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) Patrik Križanský a poukazuje na to, že podiel klasických spaľovacích pohonov klesol v prvom polroku 2023 o viac ako 6 %. Čo sa týka nových elektrických vozidiel predaných prostredníctvom importérov, ich počet v medziročnom porovnaní stúpol o viac ako 63 %.

"Podiel novoregistrovaných elektromobilov u nás však aktuálne dosahuje len 2,4 %, čo je stále výrazne menej ako hranica 5 %, ktorá sa zo skúseností zo zahraničia javí ako bod zlomu pre organický rast elektromobility," uviedol Križanský. Asociácia preto opakovane apeluje na vládu, aby využila svoje právomoci a nevyužité zdroje z Plánu obnovy alokovala na program priamej podpory (dotácií) na nákup elektromobilov pre jednotlivcov aj firmy.

Počty elektromobilov na slovenských cestách však rastú aj vďaka individuálnemu dovozu jazdených vozidiel. Takéto autá je nevyhnutné započítavať do celkovej flotily, nakoľko sú pre všetky relevantné štatistiky (zníženie emisií CO2 v doprave, potreba nabíjania, podiel BEV na celkovom fleete) rovnako významné, ako novovyrobené vozidlá. "V priemere každý štvrtý elektromobil, zaregistrovaný na Slovensku v prvom polroku 2023, už má viac ako 6 mesiacov, čo sú dovozy jazdených ­áut z druhej ruky," uzatvára riaditeľ SEVA Patrik Križanský.


zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok