Americkí lekári vyliečili dieťa, ktoré sa narodilo s infekciou HIV

Americkým lekárom z University of Mississippi sa podľa ich vlastných slov podarilo vyliečiť dieťa infikované pri narodení vírusom HIV spôsobujúcim ochorenie AIDS.

Hoci vírus je v tele dieťaťa stále prítomný, jeho množstvo je teraz také nízke, že imunitný systém si s ním v budúcnosti poradí bez ďalšej liečby. Na Konferencii o retrovírusoch a oportúnnych infekciách v Atlante v štáte Georgia o tom v nedeľu informovala podľa BBC virologička Deborah Persaudová z Johns Hopkins University v Baltimore.

Dva a pol ročné dievčatko sa narodilo HIV-pozitívne, ale iba 30 hodín po narodení ho začali liečiť tromi rôznymi liekmi a už približne rok je bez známok infekcie. Jeho matka sa však liečbe počas tehotenstva nepodrobila.

"Je to dôkaz konceptu, že HIV môže byť potenciálne liečiteľné u dojčiat," povedala Persaudová.
Vedci teraz musia vykonať ďalšie testy, aby sa potvrdilo, či takáto liečba by mohla mať rovnaký účinok na ostatné deti. Už doteraz bolo známe, že skorá medikamentózna liečba HIV-pozitívnych žien počas tehotenstva dramaticky znižuje riziko prenosu vírusu na dieťa, no najnovší úspech znamená podľa amerických lekárov zlom vo výskume AIDS.

Ak by dievčatko zostalo zdravé, bol by to len druhý podobný prípad na svete. V roku 2007 sa stal Timothy Ray Brown prvou osobou, ktorá sa zotavila z infekcie vírusom HIV. Jeho infekcia bola odstránená prostredníctvom postupu používaného pri liečbe leukémie, keď sa zničil jeho imunitný systém a transplantovali sa mu kmeňové bunky od darcu so vzácnou genetickou mutáciou, ktorá odolávala infekcii HIV. V prípade dieťaťa z Mississippi sa použil koktail široko dostupných liekov už používaných na liečbu infekcie HIV u detí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá