Český Senát schválil ústavnú žalobu na Klausa za velezradu

Český Senát schválil dnes návrh historicky prvej ústavnej žaloby na prezidenta. Za návrh, ktorý Václava Klausa obviňuje z velezrady pre kontroverznú novoročnú amnestiu a okolky s podpisom zmlúv a menovaním sudcov, sa vyslovilo 38 senátorov, zostávajúcich 30 bolo proti.

O Klausovej vine rozhodne Ústavný súd. Predseda Senátu Milan Štěch uviedol, že hornú komoru parlamentu bude na Ústavnom súde zastupovať jeden z predkladateľov návrhu Jiří Dienstbier. Za podanie ústavnej žaloby bolo 38 senátorov zo 68 prítomných.

Dienstbier na tlačovej konferencii vyhlásil, že Senát podaním žaloby splnil svoju povinnosť chrániť Ústavu ČR. "Neúcta k pravidlám vedie na protiústavné scestie, tomu musel Senát zabrániť," poznamenal podpredseda ČSSD s tým, že od Ústavného súdu očakáva, že posúdi k akému hlbokému porušovaniu zo strany prezidenta došlo.

"Bude to dobré aj do budúcnosti, aby sa predišlo porušovaniam Ústavy," dodal. Podľa podpredsedu ODS Jiřího Pospíšila v Senáte zvíťazil politický pohľad nad odborným. "Dôjde k poškodeniu dobrého mena Českej republiky v zahraničí," tvrdí.

Klausova novoročná amnestia podľa Pospíšila nebola porušením ústavy. Pre Ústavný súd bude žaloba na prezidenta prioritou, rozhodnutie sa však očakáva najskôr v priebehu týždňov. Podľa nového generálneho sekretára ÚS Ivo Pospíšila je reálne, že by mohol súd rozhodnúť koncom marca.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá