Rusko sa chce vrátiť na Mesiac, sankcie ho vraj nezastavia. Plánuje tieto misie

ta3 ČTK
12.8.2023 06:00

Rusko plánuje dlhodobý návrat na Mesiac a vyslaním sondy k tomuto telesu chce ukázať, že je aj napriek západným sankciám prijatým v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu technicky na vzostupe, napísala agentúra DPA. Rusko plánuje vyslať na Mesiac modul s názvom Luna 25 v noci na piatok z kozmodrómu Vostočnyj na východe. Ide o prvý takýto projekt za posledných takmer 50 rokov a podľa DPA má ísť o predstupeň potenciálneho nového prieskumu Mesiaca vykonávaného človekom na mieste.

Mesiac 1140px (TASR)
TASR

Na Mesiaci bude ruský modul skúmať južný pól a zameria sa okrem iného aj na pátranie po vode. Sonda bude zhromažďovať a analyzovať vzorky pôdy, spresnila ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Bude sa venovať aj skúmaniu mesačnej exosféry v oblasti južného pólu a mesačného prachu, ktorý je v nej rozptýlený. Toto bádanie bude podľa vesmírnej agentúry prínosné pre ďalší prieskum, pretože mesačný prach predstavuje nebezpečenstvo pre technické systémy a vzhľadom na svoju toxicitu aj pre ľudí.

Misia Luna 26

Rusko by zároveň rado nadviazalo na súčasnú misiu ďalšími. "V lete 2023 sa Rusko nielen vracia na Mesiac, ale podniká aj krok k tomu, aby tam zostalo nadlho," stojí v materiáli vypracovanom agentúrou TASS spoločne s ruskou vesmírnou agentúrou. Podľa tohto prehľadu už sa v najbližších rokoch plánuje aj misia Luna 26, na ktorú nadviažu ďalšie rovnomenné výpravy s poradovým číslom 27 a 28.

Modul Luna 25 s hmotnosťou približne 1800 kilogramov podľa Roskozmosu vynesie raketa Sojuz 2.1b, ktorej štart je naplánovaný na piatok o 02:10 moskovského času (01:10 SELČ). K Mesiacu modul poletí viac ako štyri a pol dňa. Kvôli dlhej a mrazivej mesačnej noci je sonda vybavená tepelnými blokmi, ktoré majú ochrániť meraciu stanicu a ďalšie zariadenia modulu. Noc na Mesiaci trvá približne 14 pozemských dní a teploty pri nej klesajú až na mínus 170 stupňov Celzia.

Misia Luna-25, ktorej názov odkazuje na poslednú lunárnu misiu Sovietskeho zväzu Luna-24 z roku 1976, bola plánovaná pôvodne na rok 2022. Kvôli technickým problémom ju ale Roskosmos posunul, uviedla DPA. Mesiac bude sonda skúmať najmenej rok.

Na súčasnom projekte a ďalších ruských misiách na Mesiac sa mala podieľať aj Európska kozmická agentúra (ESA), ktorá však po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu z vlaňajšieho februára spoluprácu s Moskvou prerušila. Rusko následne vyhlásilo, že jeho lunárne programy budú pokračovať a že európske vybavenie a technológie nahradí svojimi, napísala tento týždeň agentúra AFP.

Posledná sovietska misia na Mesiac, teda Luna-24, dokázala na mieste odobrať vzorky a vrátiť sa na Zem. Jedinou krajinou, ktorá doteraz úspešne dopravila na Mesiac astronautov, sú Spojené štáty. Prví ľudia sa prešli po lunárnom povrchu v roku 1969 pri misii Apollo 11, posledný potom v roku 1972 v rámci Apolla 17.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok