Pracujúci seniori si môžu uplatniť odvodovú úľavu, treba však o ňu požiadať

ta3 TASR
10.8.2023 11:36

Seniori, ktorí pracujú na dohodu a zarobia viac ako 200 eur, si môžu požiadať u zamestnávateľa o odvodovú úľavu. Slúži na to dostupné tlačivo na stránke Sociálnej poisťovne (SP), ktoré senior vyplní a odovzdá zamestnávateľovi. Informoval o tom hovorca SP Martin Kontúr.

dôchodcovia dôchodok nákup trh 1140px (TASR/Eszter Asszonyi)
TASR/Eszter Asszonyi

Nárok na odvodovú úľavu teda nevzniká automaticky, je potrebné o ňu požiadať. "Ak senior zarobí na dohodu napríklad 600 eur, uplatní si odvodovo odpočítateľnú položku 200 eur, zamestnávateľ vyráta a zaplatí odvody z rozdielu týchto súm - teda zo zvyšných 400 eur," priblížil Kontúr.

Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec

Seniori majú zároveň možnosť určiť si jednu dohodu na uplatnenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP). Ak má senior uzatvorené viaceré dohody, v jednom kalendárnom mesiaci si môže určiť na neplatenie poistného iba jednu z nich. Zo všetkých ostatných dohôd je potom senior povinne dôchodkovo poistený a platí poistné na dôchodkové poistenie.

Poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % či fyzické osoby, ktoré majú priznaný invalidný dôchodok a dovŕšili dôchodkový vek tiež nemusia platiť poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie.

"Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí ani zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom výsluhového dôchodku a dovŕšil dôchodkový vek," uviedol Kontúr.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok