FOTO: Havajský ostrov sužujú požiare, ľudia utekajú do mora. Takto vyzerá spálená zem

10.8.2023 11:05

Požiare na havajskom ostrove Maui si vyžiadali už 36 mŕtvych. Informujú o tom americké médiá s odvolaním sa na tlačovú správu okresu Maui County, ktorá nespomína žiadne detaily ohľadom okolností úmrtia. Plamene sú najničivejšie okolo mesta Lahaina na západe ostrova, kde oheň poškodil časť historického centra a prinútil ľudí utekať pred živlom do mora.

Evakuácia a odlety

Ostrov v stredu opustilo 11-tisíc ľudí, ešte viac odletov čakajú úrady vo štvrtok, píše stanica CNN. Americký prezident Joe Biden nariadil pre Havajské ostrovy mobilizovať federálnu pomoc. Hasičom a pobrežnej stráži na Havaji pomáhajú s operáciami aj vojenské vrtuľníky Black Hawk, Chinook a Seahawk, ktoré na oheň zvrhli už 567-tisíc litrov vody, uviedol zástupca havajského odboru obrany Kenneth Hara.

"Prioritou je zachrániť ľudské životy, zabrániť ľudskému utrpeniu a potom zamedziť vážnym škodám na majetku," poznamenal Hara.

Zdroj: TASR/AP

Oheň živený silným vetrom sa v suchých podmienkach rýchlo šíril a ostrovný štát prekvapil. Na predtým rušných cestách po sebe nechával zhorené autá a na miestach historických budov dymiace trosky, opisuje agentúra AP, podľa ktorej bolo zničených alebo poškodených 271 domov. Lahaina je obľúbenou turistickou destináciou s históriou siahajúcou do 17. storočia. Úrady teraz od ciest na ostrov odrádzajú, predovšetkým od ciest do Lahainy, nad ktorou mohli až v noci na dnešok SELČ, keď sa vietor upokojil, záchranári preletúvajú a zhodnotili rozsah škôd.

Zdroj: TASR/AP

"Sotva sme sa odtiaľ dostali včas," popísali Kamuela Kawaakoa a Iiulia Yassoová svoj útek z mesta zahaleného v dyme. Pár a ich šesťročný syn si stihli vziať len náhradné oblečenie a utekali, zatiaľ čo kríky za nimi začínali horieť. Cestu autom za zvuku požiarnych hlásičov im sťažovali popadané stĺpy elektrického a telefónneho vedenia, píše AP. Rodina je teraz v prístrešku pre evakuovaných a nevie, či z ich bytu niečo zostalo.

Viceguvernérka Havaja Sylvia Lukeová uviedla, že obnova ostrova, na ktorom plamene ničia rozsiahle plochy vegetácie, "potrvá roky".

Zdroj: TASR/AP

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok