Aplikácia, ktorá premení človeka na Barbie. Ľudia by jej nemali sprístupňovať údaje, varuje NBÚ

3.8.2023 13:28

Aplikácia, ktorá z fotky ľudí spraví Barbie alebo Kena, nespĺňa požiadavky na ochranu osobných údajov podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady. Vyhlásil to Národný bezpečnostný úrad na sociálnej sieti, ktorý upozornil na používanie aplikácie Bairbie.me.

Aplikácia, ktorá premení človeka na Barbie. Ľudia by jej nemali sprístupňovať údaje, varuje NBÚ
Foto: Reprofoto/bairbie.me

"Vďaka mánii, ktorú spôsobil film Barbie, masovo využívajú aplikáciu, ktorú v skutočnosti nepotrebujú, a neprekáža im ani to, že jej udelia prístup napríklad k histórii platieb," uviedol NBÚ. Ozrejmil, že tvorcom aplikácií ľudia tiež umožnia pristupovať ku kamere, záznamom o polohe, záznamom o tom, aké sociálne siete používajú či presným technickým údajom smartfónu.

Nie je podľa úradu jasné, ako budú jej tvorcovia narábať s dátami, ktoré zhromaždia. Odporúča preto vyhnúť sa používaniu takýchto aplikácií, keďže neskôr môžu podľa ich slov slúžiť ako možná "vstupná brána" k informáciám alebo peniazom.

"Dôležité je vždy skontrolovať, k čomu všetkému má aplikácia prístup. Ak si pýta zbytočné prístupy, nepovoľte jej ich, aplikáciu nepoužívajte a vymažte si ju," doplnil.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok