Ľudia reagujú na dotácie z výzvy Obnov dom. Prečo im ich úrad zamieta?

ta3
2.8.2023 14:29

Z tretej výzvy Obnov dom financovanej z plánu obnovy je z 8609 žiadostí spracovaných 3110, čo je takmer 40 percent. V 19-tich prípadoch museli žiadosť o finančný príspevok zamietnuť. Dôvodom bolo nedodržanie termínu predloženia žiadosti, žiadateľ chcel príspevok na chatu, dvaja na stavbu, a nie na rodinný dom.

Ľudia reagujú na dotácie z výzvy Obnov dom. Prečo im ich úrad zamieta?
TASR/František Iván foto ilustračné

Pracovné soboty, organizačné zmeny, posilnenie tímu odborníkov, dostupnejšie informácie, zlepšenie komunikácie so žiadateľmi – to sú niektoré zo zmien s ktorými prichádza nový generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Matej Kerestúr. Ich cieľom je zrýchliť spracovanie žiadostí v rámci programu Obnov dom. Do 15. augusta – termínu určeného vládou - zostáva SAŽP spracovať 6 917 z celkovo 12 375 žiadostí doručených v troch výzvach.

"V súvislosti s prijatým uznesením vlády som sa rozhodol pre rázne krízové opatrenia. Prvým z nich bola organizačná zmena s cieľom maximalizovať počet odborných pracovníkov, ktorí sa podieľajú na hodnotení žiadostí na obnovu rodinných domov," uviedol Matej Kerestúr, pre ktorého je obnova domov z plánu obnovy a odolnosti jednou z hlavných priorít.

Ďalšou zmenou je predĺžený  pracovný týždeň zamestnancov podieľajúcich sa na vyhodnocovaní žiadostí, a to na šesť pracovných dní, až do 15. septembra.

Okrem zabezpečenia čo najrýchlejšieho vyhodnotenia prvých troch výziev je prioritou príprava štvrtej výzvy, programu čiastkovej obnovy pre majiteľov rodinných domov ohrozených energetickou chudobou, ako aj hľadanie ciest na pokračovanie financovania programu komplexnej obnovy, akým je Obnov dom. "Zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov a ich príprava na zmeny klímy je celoeurópskou politikou, ktorá sa neskončí splnením cieľa plánu obnovy," povedala Kristína Korčeková, ktorá do pozície zástupcu generálneho riaditeľa prestúpila z Národnej implementačnej a koordinačnej autority a v SAŽP je poverená riadením sekcie, ktorá priamo vyhodnocuje žiadosti.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok