Austrálčania zlomili svetový rekord v plávaní štafety. Viaceré krajiny nesú domov medaily

ta3/TASR
29.7.2023 16:12

Austrálski plavci vytvorili na MS v japonskej Fukuoke nový svetový rekord v miešanej štafete 4x100 m voľným spôsobom. Kvarteto v zložení Jack Cartwright, Kyle Chalmers, Shayna Jacková, Mollie O'Callaghanová triumfovalo v sobotnom finále časom 3,18,83 minúty.

Austrálčania prekonali doterajšie vlastné maximum, ktoré zaplávali na minuloročnom šampionáte v Budapešti (3:19,38), zlepšili ho o 55 stotín sekundy. Striebro získali Američania (+1,99) a bronz patril reprezentantom Veľkej Británie (+2,85). Bol to už tretí svetový rekord, ktorý austrálska štafeta vytvorila v Japonsku. O'Callaghanová bola členkou všetkých troch tímov a vytvorila aj individuálny svetový rekord na 200 m voľným spôsobom.

Voľný štýl 800 m

Američanka Katie Ledecká vybojovala šestnáste individuálne zlato na MS a prekonala rekord krajana Michaela Phelpsa. V sobotu triumfovala časom 8:08,87 min. na 800 m voľným spôsobom a ako prvá v histórii získala v rovnakej disciplíne šesť titulov majsterky sveta za sebou. Pred striebornou Ping-ťie Li mala v cieli náskok 4,44 sekundy.

Číňanka zviedla tesný súboj o druhú pozíciu s Austrálčankou Ariarne Titmusovou (+4,72). Ledecká je v tejto disciplíne takisto držiteľka troch zlatých olympijských medailí (2012, 2016, 2020) a vo veku 26 rokov si v dlhom bazéne pripísala už 21. majstrovský titul. Okrem toho päťkrát obsadila aj striebornú priečku.

Voľný štýl 50 m

Austrálčan Cameron McEvoy triumfoval výkonom 21,06 sekundy v pretekoch na 50 m voľný spôsob na MS v japonskej Fukuoke. Piaty najlepším časom histórie získal prvý titul majstra sveta v dlhom bazéne, okrem toho má na svojom konte ešte štyri strieborné a dve bronzové medaily. Striebro si vybojoval Američan Jack Alexy (+0,51 s) a o stotinku za ním skončil Benjamin Proud z Veľkej Británie.

Motýlik 100 m

Francúz Maxime Grousset rovnako získal prvé zlato na svetovom šampionáte, keď vo finále na 100 m motýlik zvíťazil s časom 50,14. Grousset tak nadviazal na bronzové priečky z disciplín 100 m voľným spôsobom a 50 motýlik. Druhý skončil Kanaďan Joshua Liendo so stratou 20 stotín sekundy a tretí bol Američan Dare Rose (+0,32).

Motýlik 50 m

Švédska Sarah Sjöströmová zvíťazila časom 24,77 sekundy v pretekoch na 50 m motýlik. V tejto neolympijskej disciplíne získala zlato na piatom svetovom šampionáte za sebou. Druhá skončila Jü-fej-Čang z Číny (+0,28 s) a bronz vybojovala Američanka Gretchen Walshová (+0,69). Pre Sjöströmovú to bola 20. individuálna medaila na MS, čím sa vyrovnala Američanovi Michaelovi Phelpsovi.

Znak 200 m

Ženský znak na 200 m patril Austrálčanke Kaylee McKeownovej, ktorá ako prvá žena na MS dosiahla triple v znakárskych disciplínach (predtým aj na 50 a 100 m). Druhá skončila opäť Američanka Regan Smithová (+1,09 s) a bronz získala Sü-wej Pcheng z Číny (+2,89).