Na Slovensku zomiera menej ľudí. V druhom štvrťroku klesla úmrtnosť o 11 percent

26.7.2023 10:16

Na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka zomrelo 12.265 ľudí. Úmrtnosť medziročne klesla o 11 percent. Najčastejšou príčinou smrti boli choroby obehovej sústavy. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Na Slovensku zomiera menej ľudí. V druhom štvrťroku klesla úmrtnosť o 11 percent
TASR – Milan Kapusta

Počet zomretých klesol medziročne vo všetkých krajoch Slovenska. V šiestich bol počet zomretých nižší aj v porovnaní s priemerom pred pandémiou. Miernu nadúmrtnosť zaznamenali len Trenčiansky (1,8 percenta) a Košický kraj (0,8 percenta). Najvyššiu podúmrtnosť, a to o viac ako sedem percent, v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou mali Prešovský a Nitriansky kraj.

Pokles zaznamenali dve najčastejšie skupiny úmrtí - choroby obehového systému (5617 osôb) a nádory (3187). Medzi päticou najčastejších príčin boli tiež choroby dýchacej sústavy (992), tráviacej sústavy (717) a vonkajšie príčiny úmrtí (554). Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v druhom štvrťroku tohto roka 62 osôb, bolo desiatou najčastejšou príčinou.

Najviac úmrtí bolo u osôb nad 65 rokov (9511). "Kým starších seniorov nad 75 rokov zomrelo menej ako v priemere pred pandémiou, v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) sa stále ešte udržala pomerne vysoká nadúmrtnosť, t. j. v tejto vekovej skupine počet zomretých o 12 percent prevyšoval predpandemický priemer," ozrejmil úrad.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok