K maďarskému veľvyslancovi sa vyjadrujú už aj politické strany

ta3/TASR
24.7.2023 17:59

Rezort diplomacie si predvolal maďarského veľvyslanca Csabu Balogha v súvislosti s výrokmi predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána o "práci pre vlasť na odtrhnutých územiach". Požiadali ho, aby Orbánove slová vysvetlil.

Spochybňovanie územnej integrity či suverenity Slovenska akýmkoľvek priamym alebo nepriamym spôsobom je pre rezort absolútne neprijateľné. "Opakujeme preto, že máme záujem na normálnych a pokojných vzťahoch s Maďarskom, ale s rešpektom a vnímaním vzájomných citlivostí. Aktuálne vyjadrenia maďarského premiéra nejdú týmto smerom," uviedol rezort zahraničia.

Na reakciu nenechala dlho čakať ani strana Progresívne Slovensko: "Naša diplomacia sa proti tomu správne ohradila. Orbán si však takéto provokácie môže dovoliť aj vďaka tomu, že antisystémoví politici po celej Európe mu nadbiehajú ako svojmu šampiónovi."

Dodáva, že vzorom Roberta Fica je práve Orbán. "Je Presne ako Robert Fico. Orbán je jeho vzorom - svojou autoritárskou vládou, potláčaním médií a občianskej spoločnosti, sabotovaním jednoty v EÚ a NATO. A keď sa to Ficovi hodí, využije ho aj opačne. Tak ako dnes, keď Orbána pro forma za škandalózny výrok kritizuje, ale v skutočnosti len preto, aby kopal do úradníckej vlády a demokratických politikov na Slovensku."

HLAS-SD ostro odsudzuje vyjadrenia Viktora Orbána, "ktorý označil vo svojom verejnom vystúpení Slovensko za "odtrhnuté územie". Takáto rétorika je neprijateľná a spochybňuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Slovenskej republiky. V kontexte rusko - ukrajinského konfliktu to vytvára nebezpečný precedens," informuje zastupujúci hovorca Martin Dorčák.

Vyjadrila sa aj SASKA: "Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) ostro odsudzuje výroky maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorými označil vo svojom verejnom vystúpení Slovensko za odtrhnuté územie."

"Je neprijateľné, aby náš južný sused akýmkoľvek spôsobom spochybňoval suverenitu a územnú celistvosť Slovenskej republiky. Slová Viktora Orbána sú ešte vážnejšie, keďže Rusko už druhý rok vedie agresívnu vojnu na Ukrajine. Orbánov výrok totiž znie ako odkaz Slovákom, že odtrhnuté územie si môžu Maďari kedykoľvek zobrať, a to dokonca s dodatkom, že Viktor Orbán je priateľom Vladimíra Putina. Takáto rétorika je skutočne cez čiaru," uviedol predseda SASKY Richard Sulík.

Podľa tímlídra SASKY pre zahraničné veci Juraja Drobu je správne, že si ministerstvo zahraničných vecí predvolalo maďarského veľvyslanca. "Dobré susedské vzťahy sú základným predpokladom pre prosperitu regiónu aj celej Európy. Orbánove výroky sú zbytočné a domnievam sa, že svojou rétorikou sa snaží zakrývať suterén, do ktorého dostal Maďarsko svojou politikou - ekonomicky aj medzinárodne. Spochybňovať právo na existenciu svojho suseda nepatrí do úst slušného politika v 21. storočí," doplnil Juraj Droba. 

Susedské vzťahy

"Československo (a neskôr Slovensko) či Maďarsko sú rovnakými nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Od dnešného Maďarska teda nemohlo byť nič odtrhnuté," reagovalo ministerstvo. Šírenie takýchto naratívov kýmkoľvek ide podľa neho "nezmyselne proti dobrým susedským vzťahom a stabilite v našej oblasti".

Maďarský premiér Orbán cez víkend na letnej univerzite Maďarov v Rumunsku kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente. "Milí Maďari z Felvidéku, je to dosť absurdná situácia. Žije tam (na Slovensku) pol milióna Maďarov. Nemôžeme povedať, že kvôli Slovákom sa nedokážeme zmobilizovať, aj keď iste aj oni robia rôzne špekulácie. To však je už súčasťou života," povedal. Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v "odtrhnutých častiach krajiny".

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok