Blinken o Ukrajine: Okolo 50 percent územia, ktoré bolo predtým obsadené, bolo získaného späť

ta3 ČTK
23.7.2023 19:08

Ukrajina oslobodila polovicu svojho územia, ktoré dobylo Rusko počas invázie začatej vlani vo februári, uviedol dnes podľa agentúry Reuters šéf americkej diplomacie Antony Blinken. V televíznom rozhovore odhadol, že oslobodenie ďalšieho územia počas ukrajinskej protiofenzívy nie je záležitosťou jedného či dvoch týždňov, ale že tvrdé boje potrvajú skôr mesiace.

Blinken chce hovoriť s Lavrovom. Žiada vzájomnú výmenu väzňov
TASR/AP

"Už bolo získaných späť okolo 50 percent toho, čo bolo pôvodne obsadené," povedal Blinken televízii CNN.

"Stále sú to relatívne počiatočné dni protiofenzívy. Je to ťažké," vyhlásil. "Neodohrá sa to počas budúceho týždňa či dvoch," povedal o úplnom oslobodení Ukrajiny a upozornil, že na vývoj na bojisku je vhodné hľadieť skôr v perspektíve mesiacov.

Ukrajinský postup je pomalší

Nádej, že by Ukrajina mohla po začatí letnej protiofenzívy rýchlo vyhnať ruské sily zo svojho územia, slabnú vzhľadom na to, na aké ťažkosti narážajú Ukrajinci, keď sa snažia prelomiť opevnené ruské pozície na juhu a východe krajiny, napísal Reuters. Pripomenul, že Volodymyr Zelenskyj minulý mesiac pripustil, že ukrajinský postup je pomalší, než by bolo žiaduce. Ukrajinský prezident zároveň vyhlásil, že Kyjev nedbá na tlak na urýchlenie postupu a bude si počínať tak, ako pokladá za najlepšie.

Náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj začiatkom roka v zhrnutí minuloročného vojny uviedol, že sa ukrajinským silám počas jesennej protiofenzívy podarilo oslobodiť dve pätiny území, ktorých sa ruské vojská zmocnili po začatí invázie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok