Kažimír sa opäť postaví pred súd, vypovedať by mali ďalší svedkovia

20.7.2023 08:43

Verejnosť nemôže byť prítomná na štvrtkových výsluchoch svedkov v rámci súdneho procesu s guvernérom Národnej banky SlovenskaPetrom Kažimírom. O jej vylúčení rozhodol samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z dôvodu, že predmetom výsluchov je aj daňové tajomstvo.

Návrh na vylúčenie verejnosti predniesla obhajoba obžalovaného. Stotožnil sa s ním prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a aj samosudca Milan Cisarik. "Trestný poriadok predpokladá, že ak je predmetom výsluchu daňové tajomstvo, nemá byť verejnosť prítomná," zdôvodnil sudca. Výsluch by mali vo štvrtok absolvovať piati svedkovia. Ďalší dvaja ospravedlnili svoju neúčasť.

Podľa obžaloby Kažimír ešte ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie tzv. vratiek DPH viacerým firmám v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu podľa obžaloby odovzdal úplatok 48-tisíc eur.

Kažimír na začiatku súdneho procesu vyhlásil, že je nevinný. Obžalobu považuje za nezákonnú. Tvrdil, že nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Zdôraznil, že Imreczemu žiadne finančné prostriedky neodovzdal.

Guvernéra NBS opätovne obvinili z prečinu podplácania vlani na jeseň. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR. V apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Keďže prokuratúra aj obžalovaný podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok