Harabin podal trestné oznámenie na trojicu ústavných sudcov

Aktualizované:
Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin podal trestné oznámenie na trojicu ústavných sudcov. Podľa oznámenia sú sudcovia Juraj Horváth, Ladislav Orosz a Sergej Kohut podozriví zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. TASR o tom informovala Kancelária predsedu NS SR.

"Sudca nemôže pri rozhodovaní plniť politické priania politikov, aj keď bol predtým politik. Sudcovia, ktorí nerešpektujú zákony a Ústavu SR, nemôžu obliekať talár - nech sa vrátia do politických strán," vyhlásil Harabin.

Spomínaní ústavní sudcovia boli podľa stanoviska NS SR v minulosti v konaní pred Ústavným súdom voči jeho osobe v rôznych prípadoch zaujatí. "Jeden z nich - Sergej Kohut sa dokonca nechal sám bez námietky vylúčiť. Pri disciplinárnom konaní, ktoré podala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská 18. novembra 2010, však už podľa oznamovateľa úmyselne neoznámili svoju zaujatosť pre negatívny pomer k osobe Štefana Harabina a aj napriek tomu rozhodovali o jeho disciplinárnom postihu," píše sa v stanovisku Najvyššieho súdu.

Harabin trestné oznámenie podľa NS SR opiera aj o právoplatné rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu z 20. novembra 2012 o jeho sťažnosti proti Slovenskej republike. Podľa tohto rozhodnutia nebolo o disciplinárnom návrhu exministerky Žitňanskej proti Harabinovi rozhodnuté nestranným súdom. Hlavným posolstvom rozhodnutia pre Slovenskú republiku je, že princíp funkčnosti pléna Ústavného súdu (ÚS) SR nemôže prevýšiť právo každého občana na nestranný a nezávislý súd. O disciplinárnom návrhu v pléne ÚS SR totiž rozhodovali aj sudcovia, ktorí boli z rozhodovania v iných Harabinových prípadoch vylúčení.

Harabina potrestal Ústavný súd 70-percentnou zrážkou z platu na jeden rok za to, že nevpustil kontrolu z ministerstva financií na Najvyšší súd. Preto sa obrátil na ESĽP, lebo podľa neho bolo porušené jeho právo na nestranný súd. To Európsky súd 20. novembra 2012 uznal a odporučil, aby Ústavný súd o vine Harabina rozhodol znovu. Harabinovu požiadavku o náhrade nemajetkovej ujmy vo výške 100.000 eur a ušlého príjmu vo výške 50.000 eur ESĽP zamietol, priznal mu náhradu iba 3000 eur. Exministerka Žitňanská podala voči Harabinovi spolu štyri návrhy na disciplinárne potrestanie.

TOP videá

Žitňanská: Harabinovo oznámenie svedčí o zvrátenej situácii

Situácia v slovenskej justícii je zvrátená. Myslí si to bývalá ministerka spravodlivosti LuciaŽitňanská (SDKÚ-DS) po tom, čo predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin podal trestné oznámenie na troch sudcov ústavného súdu. "Je to už úplne zvrátená situácia, keď sa špičky justície navzájom obviňujú a prezident namieta zaujatosť obrovského počtu sudcov ústavného súdu," povedala agentúre SITA. "Signalizuje to, že na najvyšších justičných a ústavných miestach existujú zásadné problémy. Je to absolútne nenormálna, neštandardná a chorá situácia, ktorá sa vo fungujúcom právnom štáte nemôže stať," tvrdí exministerka Žitňanská. Podľa nej ide o katastrofálny signál pre normálnych ľudí, ktorí sa chcú domôcť pravdy na najvyššom súde alebo sa obracajú so sťažnosťou na ústavný súd. Žitňanská tvrdí, že nepozná vo svete príklad niečoho podobného. "Je to situácia, na ktorú bude treba reagovať v budúcnosti aj zásadnými systémovými zmenami," dodala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá