Štátu neplatila odvody vyše 20 rokov. Slovensko môže prísť o takmer dva milióny eur, tvrdí SASKA

17.7.2023 14:28

SASKA sa obáva, že Slovensko môže prísť takmer o dva milióny eur. Spoločnosť Slovenská banská, ktorá má platiť štátu odvody za ťažbu, si podľa SaS vyložila banskú legislatívu po svojom, pričom neťažila zlato, ale takzvané polymetalické rudy, za čo platila podstatne nižšie úhrady.

Štátu neplatila odvody vyše 20 rokov. Slovensko môže prísť o takmer dva milióny eur, tvrdí SASKA
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Po kontrole, ktorú iniciovalo bývalé vedenie rezortu hospodárstva, jej bola vyrubená úhrada za posledných päť rokov vo výške 1,7 milióna eur. Dodatočný odvod pre štát, ktorý ma ťažobná spoločnosť štátu platiť, možno nebude uhradený, uviedla strana v pondelok.

"Začali sme pracovať na tom, aby sa štátu odvádzala korektná suma za vyťažené zlato. Zlato sa v Banskej Štiavnici a okolí ťaží stovky rokov, pričom je majetkom štátu, preto sa odvádza štátu nejaká suma. Je dôležité aby táto suma bola korektne nastavená, pretože za Roberta Fica táto ťažobná spoločnosť odvádzala za jedno kilo zlata 16 eur, pričom jeho trhová cena je okolo 60.000 eur. Táto spoločnosť pritom vyťaží ročne niekoľko sto kilogramov zlata," uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Neplatili úhrady

Za vyťažené zlato je úhrada vo výške piatich percent, za polymetalické rudy 0,1 %. "Slovenské predpisy boli nastavené vždy správne. Žiaľ, spoločnosť Slovenská banská si ich vysvetľovala po svojom a úhrady v tejto výške 20 rokov odmietala platiť," dodal Sulík.

Keďže bolo rozhodnutie o vyrubenej pokute napadnuté na súde, pokuta udelená ešte nebola, avšak nová vláda v tejto záležitosti podľa podpredsedu SaS Karola Galeka už koná. "Minulý týždeň prijala úpravu nariadenia o úhradách za vyťažené nerasty, v ktorom nám dala za pravdu. Nielen nariadenie, ale aj OECD jasne definujú, čo je ruda zlata, a teda každý nerast, z ktorého je možné ekonomicky získať zlato bez ohľadu na jeho obsah. Drobná úprava legislatívy zabezpečí, že spoločnosť Slovenská banská bude musieť od budúceho roka platiť za zlatú rudu úhradu päť percent. O minulosti rozhodne súd," dodal Galek.

Vyjadrenie spoločnosti

Riaditeľ spoločnosti Slovenská banská Ivan Bača uviedol, že v danej veci je vedený aktívny súdny spor, a preto vyjadrenia strany SaS nebude komentovať. "Náš názor je jednoznačný - spoločnosť si plní všetky zákonné povinnosti v súlade s platnou legislatívou," uzavrel Bača.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok