Ohrozená sloboda prejavu? Uložili vysokú pokutu pre nesprávnu distribúciu kníh s LGBTQ obsahom

14.7.2023 11:35

Maďarský Vládny úrad hlavného mesta uložil kníhkupeckej spoločnosti Líra pokutu za porušenie predpisov na ochranu spotrebiteľa vo výške 12 miliónov forintov (32 tisíc eur) za nesprávnu distribúciu publikácie Heartstopper s homosexuálnou tematikou.

knihy knižnica regál ilu 1140 px (TASR/Pavol Ďurčo)
Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Podľa internetového vydania denníka Népszava je pokuta výsledkom homofóbneho zákona vlády premiéra Viktora Orbána, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Úrad zisťoval podmienky distribúcie grafického románu autorky Alice Osemanovej Heartstopper v kníhkupectvách spoločnosti Líra. Vyšetrovanie zistilo, že predmetná kniha zobrazuje homosexualitu, avšak bola vystavená medzi knihami pre deti, bola klasifikovaná ako literatúra pre mládež, pričom ju nedistribuovali vo fóliovom obale.

Pokuta za distribúciu

Z dôvodu porušenia zákona úrad uložil pokutu vo výške 12 miliónov forintov a nariadil spoločnosti zabezpečiť distribúciu v súlade s platnou legislatívou.

Maďarský parlament schválil 15. júna 2021 vládny návrh zákona o ochrane pred pedofíliou, ktorý rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírili aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Kontroverzný zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" ani akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok