Filmové štúdiá menia rozpisy. V Hollywoode štrajkujú desaťtisíce scenáristov a hercov

14.7.2023 07:33

Predstavitelia Odborového zväzu amerických hercov a televíznych a rozhlasových umelcov (SAG-AFTRA) sa vo štvrtok rozhodli pripojiť k štrajku hollywoodskych scenáristov. Nedohodli sa totiž so štúdiami a streamovacími platformami na novej zmluve. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Ide o prvý spoločný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov za uplynulých 60 rokov. Umelci štrajkujú za lepšie pracovné podmienky a vyššie platy, ako aj proti hrozbám, ktoré predstavuje umelá inteligencia. Hlavný vyjednávač SAG-AFTRA Duncan Cabtree-Ireland oznámil, že "štrajk je krajným prostriedkom" a dodal, že odbory odhlasovali začiatok štrajku na piatok o polnoci.

Scenáristi začali so štúdiami rokovať ešte v marci. Vyjednávačom sa však nepodarilo dohodnúť sa na podmienkach novej kolektívnej zmluvy pred vypršaním existujúcej. Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP) zastupujúca spoločnosti vrátane Walt Disney a Netflix potvrdila, že rokovania sa "skončili bez dohody".

Štrajkovali aj v minulosti

Agentúra AP pripomína, že herci a scenáristi v Hollywoode naposledy spoločne štrajkovali v roku 1960, keď bol predsedom hereckých odborov bývalý prezident Spojených štátov Ronald Reagan. Podľa šéfa Disney Boba Igera v súčasnosti ide o "najhoršie načasovaný štrajk". Dodal, že "očakávania, ktoré má SAG-AFTRA, jednoducho nie sú realistické". Mnohé filmové štúdiá už začali pre štrajk meniť svoje rozpisy. Štrajk by tiež mohol ohroziť naplánované premiéry celovečerných filmov i natáčanie populárnych televíznych seriálov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok