Pedersen vyhral ôsmu etapu Tour de France, Sagan skončil na 16. mieste

8.7.2023 17:28

Dánsky cyklista Mads Pedersen triumfoval v sobotňajšej ôsmej etape 110. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Lidl-Trek sa presadil v hromadnom špurte do kopca a 200,7 km dlhú trasu z Libourne do Limoges zvládol za 4:12:26 h. Druhý skončil Belgičan Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) a tretí finišoval jeho krajan Wout van Aert (Jumbo-Visma). Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) skončil na 16. mieste.

Pedersen vyhral ôsmu etapu Tour de France, Sagan skončil na 16. mieste
TASR/AP

Bojovalo sa tvrdo

Prvá polovica sobotňajšej trasy mala rovinatý profil, v druhej sa však zdvihol a na pretekárov čakali tri krátke, ale prudké stúpania. Do kopca bol aj záverečný kilometer. O triumf tak mohli zabojovať únik, klasikári, no i odolnejší šprintéri. Šancu z úniku chceli v úvode využiť pretekári zo všetkých tímov a tvrdo sa bojovalo o to, kto sa doň dostane. 

Trvalo však takmer 20 km, kým sa to podarilo Timovi Declercqovi (Soudal-QuickStep), Anthonymu Delaplacemu (Arkea-Samsic) a Anthonymu Turgisovi (TotalEnergies). Trojica dostala priestor a pelotón, na ktorého čele pracovali jazdci Jumba pre Wouta van Aerta, ju nechal odísť takmer na sedem minút. O únik sa pokúšali aj ďalší, no Jumbo už nikoho nepustilo.

Situácia sa postupne upokojila a trio si prinieslo do druhej polovice etapy náskok necelých päť minút. Približne 70 km pred cieľom ho čakal prvý kopec Cote de Champs-Romain (3. kat., 2,8 km, 5,2%) a na záverečných 20 km dve "štvorky" Cote de Masmont (1,3 km, 5,5%) a Cote de Condat-sur-Vienne (1,2 km, 5,4%).  

Cavendish spadol

Pelotón zvyšoval tempo a znižoval náskok trojice, no asi 60 km pred páskou prišlo na jeho konci k pádu a z pretekov musel odstúpiť Mark Cavendish. Tridsaťosemročný Brit chcel na svojej poslednej Tour prekonať rekord v počte víťazstiev, o ktorý sa delí s Eddym Merckxom (34).

Trojica si držala náskok dve minúty, keď z pelotónu vyrazil Kasper Asgreen, ktorý mal v úniku kolegu z QuickStep. Declercq preto prestal striedať a čakal, no Asgreen sa približoval len veľmi pomaly a pelotón bol len 20 sekúnd za ním. Taktika QuickStepu tak nevyšla. Náskok trojice rýchlo klesal a 25 km pred páskou mali k dobru už len minútu a pol. Na predposlednom stúpaní sa rozdelili a na čele zostal iba Turgis. Na poslednom kopci mal k dobru 30 sekúnd, ale Jumbo viedlo pelotón v obrovskom tempe a za stúpaním ho dobehli. 

Šesť kilometrov pred cieľom prišlo k ďalšiemu pádu a na zemi skončili Simon Yates (Jayco AlUla) a Stef Crass (TotalEnergies), ktorý musel odstúpiť. Pelotón prišiel do finišu pokope a o triumfe rozhodol hromadný špurt do kopca, v ktorom mal najlepšie nohy Pedersen. Jumbu etapa nevyšla aj pre to, že v závere mal problémy Christophe Laporte a nemohol poriadne rozbehnúť van Aerta.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok