Všeobecná zdravotná poisťovňa smeruje k dohode s Detskou fakultnou nemocnicou Košice

ta3 tasr
3.7.2023 22:24

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) smeruje podľa svojho stanoviska v rokovaniach o novej zmluve s Detskou fakultnou nemocnicou (DFN) Košice k dohode. Informovala hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

"Tvrdenie o nižších jednotkových cenách v tejto nemocnici nie je pravdivé. VšZP ponúkla DFN Košice 50 percent navýšenie úhrad oproti minulému roku," uviedla Peterová. VšZP verí, že v rokovaniach nájde na druhej strane partnera.

Stopka pre plánovanú starostlivosť

Nemocnica neposkytuje od soboty (1. júla) poistencom VšZP pre chýbajúci zmluvný vzťah žiadnu plánovanú ústavnú ani ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Neodkladná zdravotná starostlivosť je zabezpečená.

Zdravotná poisťovňa nebola podľa riaditeľa DFN Košice Andreja Komana v rámci novej zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti od 1. júla ochotná poskytnúť nemocnici mesačný objem finančných prostriedkov vo výške vyprodukovaných výkonov tak, aby nemocnica mohla naďalej poskytovať detským pacientom potrebnú zdravotnú starostlivosť v celom rozsahu a bez obmedzenia.

Neakceptovateľná situácia

Ministerstvo zdravotníctva SR považuje za neakceptovateľné, že štátna zdravotná poisťovňa nemá od 1. júla uzavretý zmluvný vzťah s DFN Košice. Plánovanú zdravotnú starostlivosť majú poistenci podľa VšZP zabezpečenú u zmluvných poskytovateľov, predovšetkým v regióne Košice a Prešov.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) reagoval, že po opätovnej žiadosti vyjadril e-mailom nezáväzné odporúčanie pre obe zmluvné strany uzavrieť zmluvu za podmienok navrhovaných VšZP minimálne do 30. septembra a súčasne otvoriť ďalšie kolo rokovaní, na ktorých sa musia zúčastniť osoby zodpovedné za výkon akcionárskych práv – ministerstvo zdravotníctva.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok