Voľby sa blížia. O hlasy voličov sa bude uchádzať až 24 politických strán a jedna koalícia

ta3 tasr
3.7.2023 07:23

V septembrových predčasných parlamentných voľbách chce kandidovať 24 politických strán a jedna koalícia. Ministerstvo vnútra SR od nich prijalo návrhy kandidačných listín. Termín na podanie uplynul v nedeľu o polnoci. Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

Predčasné voľby

"Na podaných listinách je uvedených celkom 2728 kandidátov. Definitívny počet kandidátov aj kandidátnych listín, ktoré budú súťažiť v nadchádzajúcich voľbách, bude známy po 12. júli, keď Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán bude rozhodovať o zaregistrovaní kandidátov, ako aj zaregistrovaní kandidátnych listín," vysvetlila Chmelová.

V rovnaký deň, ako rozhodne štátna komisia o registrácii kandidátnych listín a kandidátov, sa uskutoční aj žrebovanie poradových čísel kandidátok.

Boli aj problémy

Počas podávania kandidátnych listín boli podľa Chmelovej problémom najmä administratívne nedostatky. "Mali vyhlásenia, na niektorých chýbali podpisy, u niektorých bolo treba overiť údaje," načrtla. Strany ich odstraňovali obratom. Všetky strany predložili potvrdenie o úhrade volebnej kaucie vo výške 17.000 eur.

Volebnú koalíciu utvorili OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí, potvrdila Chmelová. Nie všetky strany predložili plný počet 150 kandidátov. Najmenej, 17, ich predložila politická strana Karma.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok