Vrchol inflácie máme za sebou. Slovenská ekonomika by mala tento rok rásť

ta3 TASR
29.6.2023 10:39

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku napriek ťažkej situácii rásť tempom 1,2 %. Kľúčovú úlohu v tom zohrajú verejné investície financované z eurofondov a plánu obnovy.

Vrchol inflácie už má Slovensko za sebou a rast cien bude postupne klesať na jednociferné hodnoty. Vyplýva to z novej makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok predstavil dočasne poverený minister financií Michal Horváth a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) MF SR Juraj Valachy.

Na domáci dopyt v tomto roku doľahnú vysoké ceny a rast hrubého domáceho produktu (HDP) tak spomalí na 1,2 % z vlaňajších 1,7 %. Domácnosti začiatkom roka utlmili spotrebu, ktorá tento rok poklesne o 0,5 %. Reálne disponibilné príjmy obyvateľstva by však mali rásť aj v tomto roku. "Dôležitú úlohu zohrávajú opatrenia prijaté vládou a parlamentom v minulom roku a v tomto roku. Predstavujú obrovskú ťarchu pre verejné financie a budúce generácie, ale zároveň pomáhajú peňaženkám občanov v tomto období," priblížil Horváth.

Sú aj zlé správy

Inflácia dosiahne v tomto roku podľa rezortu financií v priemere 10,6 %. Vládne opatrenia viedli k tomu, že ceny energií pre domácnosti v januári vzrástli len veľmi mierne v porovnaní s vývojom na komoditných trhoch. Ceny poľnohospodárskych komodít už klesajú, prípadne sa stabilizovali, čo sa prejavuje v spomalení rastu cien potravín. Ceny pohonných látok klesajú. Inflácia na Slovensku tak v druhej polovici roka dosiahne jednociferné hodnoty a na jeho konci sa priblíži k 6 %, predpokladá MF.

"Máme aj zlé správy, tie sa týkajú najmä vývoja v ďalších rokoch. Očakávania ekonomického rastu na ďalšie roky sme museli zmierniť. Vyzerá to tak, že oživenie svetovej ekonomiky napreduje pomalšie, nálady vo svetovej ekonomike nie sú dobré," upozornil Horváth.

V roku 2024 sa rast ekonomiky zrýchli len mierne na 1,3 %. Pozitívny vplyv bude mať obnova kúpnej sily obyvateľstva pri opätovnom raste reálnych miezd nad 2 %. Vrchol čerpania eurofondov z tohto roka by mala nahradiť silnejúca realizácia projektov plánu obnovy. "Na druhej strane bude tlmiť aktivitu najmä ozdravovanie verejných financií. Konsolidačný mix na príjmovej a výdavkovej strane vo výške 1,1 % HDP spôsobí spomalenie rastu reálneho HDP v roku 2024 o 0,8 percentuálneho bodu," avizoval IFP. V roku 2025 má rast ekonomiky zrýchliť na 3,1 %.

Inflácia má v budúcom roku podľa prognózy spomaliť na 4,8 % a v strednodobom horizonte sa vráti blízko k dvom percentám. "Znormalizuje sa rast cien potravín, spomalí aj rast cien tovarov a s oneskorením aj služieb. Na druhej strane však treba očakávať zvýšenie cien energií," upozornil inštitút.

Predpokladá, že cena silovej elektriny sa bude vzhľadom na memorandum so Slovenskými elektrárňami vyvíjať podobne ako v tomto roku. Zvýšenie poplatkov by však malo zdvihnúť konečnú cenu elektriny o 20 %. Ak by sa v budúcom roku okamžite prešlo na ceny zodpovedajúce trhovým podmienkam, ceny plynu by sa podľa IFP takmer zdvojnásobili. S nimi by sa zároveň zdvihli aj ceny tepla. Inštitút však očakáva, že dôjde k ďalším vládnym opatreniam na zamedzenie rastu cien.

"Predpokladom bolo, že cena plynu bude stanovená tak, aby odrážala trhovú cenu komodity, ktorú dnes trhy očakávajú na strednodobom horizonte (rok 2027). To by znamenalo nárast koncovej ceny plynu v budúcom roku o takmer 40 % a nezmenené ceny v ďalších rokoch," doplnil IFP.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok