Kollár nie je jediný: Politici obvinení z domáceho násilia. Chýbala sebareflexia aj v ich prípadoch?

ta3/NF
29.6.2023 13:20

Kollár vs Richterová. Kauza, ktorou žijú Slováci posledné dni. V parlamente sa vyzbierali hlasy na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú šéfa parlamentu odvolať. Akú to bude mať dohru, zatiaľ nikto nevie. Faktom však je, že nie je prvým politikom, ktorý bol obvinený z domáceho násilia. Aké prípady zatriasli spoločnosťou v zahraničí, a ako to dopadlo?

Kollár nie je jediný: Politici obvinení z domáceho násilia. Chýbala sebareflexia aj v ich prípadoch?
TASR/Jakub Kotian; Profimedia/Koláž: Nicolette Ftáčková

Predseda parlamentu Boris Kollár priznal, že v roku 2012 fyzicky napadol svoju vtedajšiu partnerku Barboru Richterovú. Na verejnosť však prenikli nové informácie, podľa ktorých Richterová nebola jedinou ženou, ktorú Kollár napadol, napísali tvnoviny.sk.

Obvinenia voči Kollárovi zazneli už v roku 2016, a to z úst Mariana Kočnera. Na tlačovej konferencii v roku 2016 uviedol, že videl Kollára "do krvi dokopať tehotnú matku svojho dieťaťa". Podľa médií išlo o súčasnú poslankyňu za Sme rodina Petru Krištúfkovú. Avšak, Kollár a Krištufková obvinenia odmietajú, pripomínajú tvnoviny.sk.

O obdobnom prípade hovorí aj Tomáš Rajecký, ktorý je odsúdený na podmienku v kauze Súmrak a spájaný s piťovcami. Pre Televíziu Markíza Rajecký povedal, že počas ich spoločného výletu na Kube Kollár zbil súčasnú poslankyňu za Sme rodina Moniku Péter. Kollár aj Péter obvinenia odmietajú. "Pán Kollár sa voči mne vždy správal slušne a galantne," dodala Péter.

Francúzsky "Kollár" oľutoval svoj čin

Škandál okolo vysoko postaveného predstaviteľa radikálnej ľavice La France Insoumise (LFI ) Adriena Quatennensa vypukol v septembri roku 2022. Do francúzskej tlače unikli informácie, že politik zaútočil na svoju manželku Céline, a tá to nahlásila polícii. Prokuratúra následne začala vyšetrovanie sťažnosti, uviedol britský spravodajský web The Guardian.

Quatennens uviedol, že jeho manželka nemala v úmysle podať žalobu ani hovoriť s médiami. Dodal, že netušil, čo bolo vo vyhlásení jeho manželky, ale asi chcela "zanechať dôkaz po našich argumentoch".

Pripustil, že ich vzťah sa stal "napätým" a plánovali sa rozviesť po 13 rokoch manželstva. Povedal, že pri jednej hádke ju "chytil za zápästie" a zobral mobilný telefón.

"Aby ho dostala späť, skočila mi na chrbát. Snažil som sa ujsť a počas toho si udrela lakeť," napísal. Opísal aj skorší spor - "v kontexte extrémneho napätia a vzájomnej agresie som jej dal facku... hlboko ľutujem tento čin a mnohokrát som sa ospravedlnil". Quatennens vtedy oznámil, že sa vzdáva svojej úlohy v strane.

Od svojich straníckych kolegov sa mu však dostalo mnoho podpory, pochopenia a povzbudenia. To však odsúdili feministky a ženské skupiny. Prezidentka Nadácie pre ženy Anne-Cécile Mailfertová povedala, že Mélenchon, ktorý pochválil Quatennensa za jeho "dôstojnosť a odvahu" a obvinil políciu z "mediálneho voyeurizmu“, sa potrebuje vzdelávať o manželskom násilí. "Nie je to konflikt, ide o násilie," vyhlásila.

Caroline de Haasová z feministického hnutia Nous Toutes (My všetci) napísala: "Násilie vo vzťahu je neprijateľné, nech už sú prítomné akékoľvek konflikty. Všetku moju podporu posielam ženským obetiam všade na svete."

Anne-Laurence Petelová zo stredopravej renesančnej strany povedala: "Ak sa na vyhlásenie Adriena Quatennensa dalo pozerať s istou dávkou sympatií (samozrejme nie pre facku), Jean-Luc Mélenchon to zničil."

Poslankyňa za stranu Zelená Európa Sandrine Rousseauová vyzvala Quatennensa, aby sa stiahol zo všetkých verejných vystúpení. "Násilie na ženách má mnoho tvárí, žiadna z nich nie je prijateľná," povedala.

Quatennens dostal podmienečný štvormesačný trest odňatia slobody za domáce násilie. LFI vyvolala v utorok 11. apríla 2023 pobúrenie, keď do svojej parlamentnej skupiny opäť privítala obvineného politika, napísal francúzsky spravodajský portál Le Monde.

Hanba a politická chyba

LFI vylúčila Adriena Quatennensa na štyri mesiace po decembrovom rozsudku v roku 2022, pričom uviedla, že musí absolvovať kurz na uvedomenie si domáceho násilia, aby mohol byť znovu prijatý.

Quatennens sa síce vrátil do parlamentu v januári, no späť do jeho poslaneckého klubu ho prijali až v apríli. Podmienky na obnovenie funkcie Quatennensa "sú splnené," uviedla skupina. Quatennens "dokončil kurz a spĺňa očakávané požiadavky," dodali.

Parti Socialiste, kľúčový partner NUPES - ľavicovej opozičnej aliancie združujúcej štyri strany, označila rozhodnutie za "politickú chybu". Socialistická starostka hlavného mesta Anne Hidalgová bola medzi tými, ktorí odsúdili rozhodnutie online. "HANBA! Nech sa páči, patriarchát. Ako to je možné ešte v roku 2023..." napísala na Twitteri.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok