Spochybnenie Putinovej autority. Prigožinova vzbura odhaľuje trhliny v ruskom vedení, tvrdí Blinken

ta3 ČTK
25.6.2023 15:36

Víkendová vzbura ruského oligarchu Jevgenija Prigožina a jeho žoldnierov bola priamym spochybnením autority ruského prezidenta Vladimira Putina a odhaľuje trhliny vo vedení Ruska, povedal podľa agentúry AFP vo vysielaní televízie CBS americký minister zahraničia Antony Blinken. Vo vystúpeniach na ďalších staniciach potom vyjadril názor, že konečné rozuzlenie kauzy ešte neprišlo.

Spochybnenie Putinovej autority. Prigožinova vzbura odhaľuje trhliny v ruskom vedení, tvrdí Blinken
TASR/AP

"Priamo to napadlo Putinovu autoritu. Teda to nastoľuje skutočné otázky a odhaľuje skutočné trhliny," citovala Blinkena AFP. V rozhovore s televíziou CNN následne dodal, že "je príliš skoro na to povedať, kam to povedie".

Prvé vyjadrenie Washingtonu

Blinkenova séria rozhovorov priniesla prvé podrobnejšie vyjadrenie Washingtonu k rýchlemu vývoju z uplynulých dvoch dní, kedy Prigožin vystupňoval svoju dlhodobú kritiku ruského ministerstva obrany v ozbrojené povstanie. Neznámy počet žoldnierov z jeho Vagnerovej skupiny po obsadení vojenského veliteľstva v Rostove na Done mieril k Moskve, ešte v ten istý deň ale Prigožin vzburu odvolal po dohode s Kremľom, ktorú sprostredkoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Putin pritom predtým akciu označil za zradu a sľúbil tvrdé potrestanie účastníkov.

Nevideli sme posledné dejstvo

Americký prezident Joe Biden sa v sobotu k vývoju nevyjadril, zatiaľ čo Blinken iba uviedol, že je v blízkom kontakte so spojencami. "Nemyslím si, že sme videli posledné dejstvo," povedal televízii ABC americký minister zahraničia. Čo sa stane s bojovníkmi Prigožinovej súkromnej armády, podľa neho nemožno v tejto chvíli povedať. Konflikt medzi vagnerovcami a Moskvou pritom označil za "internú záležitosť" Ruska.

Americká tlač v noci na nedeľu prišla s informáciou, že americké tajné služby o Prigožinovom zámere prejsť od kritiky k ozbrojenej akcii vedeli s predstihom a informovali o ňom najvyššie politické vedenie USA. Finálnym impulzom bolo podľa týchto zdrojov nariadenie ruského ministerstva obrany z 10. júna, podľa ktorého sa musia všetci dobrovoľní bojovníci podpisom zmluvy podriadiť veleniu pravidelnej ruskej armády.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok