Pápeža prepustili z nemocnice. Som nažive, odkázal novinárom

ta3 ČTK
16.6.2023 09:50

Pápež František v piatok ráno opustil po deviatich dňoch nemocnicu Gemelli v Ríme, kde minulý týždeň podstúpil operáciu prietrže. Informujú o tom svetové tlačové agentúry. Na hlavu katolíckej cirkvi pred vchodom nemocnice čakalo niekoľko desiatok priaznivcov a novinárov.

"Som nažive," odpovedal pápež na otázku talianskej televízie Rai ohľadom svojho zdravia, keď opúšťal nemocnicu. "Jeho stav je dobrý, videli ste ho, teraz ho čaká rekonvalescencia, ako každého iného, ale už začal pracovať," povedal novinárom chirurg Sergio Alfieri, ktorý operáciu viedol. Už v stredu médiá informovali, že pápež sa dobre zotavuje, už pracoval a pomodlil sa v nemocničnej kaplnke.

Usmieval sa a mával ľuďom

Podľa agentúr AP a Reuters vyviezli pápeža z nemocnice na invalidnom vozíku, na ktorom sa osemdesiatšesťročný pápež pohybuje už dlhší čas kvôli problémom s kolenom. Pápež František sa podľa agentúry AP usmieval, mával ľuďom, ktorí naňho čakali, a ďakoval im za prianie skorého zotavenia. Potom nastúpil do auta, ktoré naňho čakalo, a odišiel.

V rímskej nemocnici pápež podstúpil 7. júna trojhodinovú operáciu prietrže. Podľa lekára Alfieriho nešlo o urgentný zákrok. Alfieri pápeža operoval aj pred dvoma rokmi, začiatkom júla 2021 pápež podstúpil plánovanú operáciu, pri ktorej mu lekári odobrali časť hrubého čreva.

Podľa lekárov by pápež po zotavení nemal byť nijako obmedzený pri cestách a ďalších aktivitách. Pápež František napriek dlhodobým problémom s kolenom pokračuje v náročnom pracovnom programe. Koncom marca pritom strávil niekoľko dní v nemocnici so zápalom priedušiek, ale už začiatkom augusta sa chystá do Portugalska a koncom toho istého mesiaca pôjde prvýkrát do Mongolska.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok