Ayuso vyhral piatu etapu Okolo Švajčiarska. Žltý dres pre Skjelmoseho

15.6.2023 17:39

Španielsky cyklista Juan Ayuso zvíťazil vo štvrtkovej piatej etape pretekov Okolo Švajčiarska. Jazdec stajne SAE Team Emirates sa presadil v záverečnom stúpaní a 211 km dlhú horskú trasu z Fieschu do mesta La Punt zvládol za 5:23:01 h.

Druhý skončil Nór Mattias Skjelmose z Treku a z druhého miesta sa posunul na čelo celkového poradia. Tretí finišoval ďalší Španiel Pello Bilbao (Bahrajn-Victorious). Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) prišiel do cieľa so stratou 24:12 minút na 119. mieste.

Vo štvrtok pripravili organizátori na pelotón tri horské prémie, dve v úvodnej polovici a tretiu krátko pred cieľom. Už po 20 km sa začalo stúpať na Furkapass najvyššej kategórie s dĺžkou 16,5 km a sklonom 6,4 percenta a vytvorila sa mohutná skupina, do ktorej sa dostalo až 39 pretekárov. 

Na vrchole stúpania a následnom zjazde sa nakoniec sformoval devätnásťčlenný únik, ktorý išiel asi tri minúty pred pelotónom. Na Oberalppasse (1. kat., 10,7 km, 5,6%) sa situácia ustálila a rozdiel narastal len mierne. Nič sa nezmenilo ani na 80 km dlhej zvlnenej pasáži a pod záverečný kopec Albulapass najvyššej kategórie (17,4 km, 6,8%) prišiel únik pokope. To však trvalo len do prvých metrov stúpania, keď sa začalo útočiť.

Náskok si vypracovali Antonio Tiberi (Bahrajn Victorious) a Rui Costa (Intermarche-Circus-Wanty), za nimi išli s miernym odstupom Ayuso, Bilbao a Neilson Powless (EF Education-EasyPost) a cez minútu strácali Wout van Aert s Wilcom Keldermanom z Jumba. Pelotón však bol už kúsok za nimi a líder poradia Felix Gall (AG2R Citroën) sa po nástupe dostal pred svojich najbližších prenasledovateľov Skjelmoseho a Remca Evenepoela (Soudal-QuickStep). 

Tiahle stúpanie malo vrchol desať km pred cieľom a prvý na ňom bol Ayuso s náskokom 45 sekúnd pred Tiberim a Costom. Španielsky mladík mal pred sebou už len klesanie do cieľa a tretie víťazstvo v profesionálnej kariére si už nenechal zobrať. 

Skjelmose využil zjazdárske schopnosti a prišiel si pre druhú priečku a s ňou i žltý dres. V celkovom poradí má osemsekundový náskok pred Rakúšanom Gallom, na tretie miesto poskočil Ayuso, ktorý stráca 18 s. Evenepoel zaostal a klesol na štvrtú priečku (+46 s). V piatok čaká na pelotón kopcovitá etapa z La Punta do Oberwilu dlhá 215,3 km.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok