Neuveriteľný objav. Na jednom zo Saturnových mesiacov našli kľúčový prvok pre život

ta3 ČTK
17.6.2023 00:00

Vedci v oceáne pod ľadovým povrchom Saturnovho mesiaca Enceladus objavili fosfor, prvok kľúčový pre život. Na svojom webe to uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), podľa ktorého ide o ďalší z radu faktorov značiacich, že na tejto Saturnovej prirodzenej družici môžu byť podmienky vhodné pre vznik mimozemského života.

Neuveriteľný objav. Na jednom zo Saturnových mesiacov našli kľúčový prvok pre život
TASR - NASA

"Pre astrobiológiu je to neuveriteľný objav," uviedol jeden zo spoluautorov štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature, Christopher Glein z výskumnej organizácie Southwest Research Institute. "Našli sme veľké množstvo fosforu vo vzorkách ľadu vyvrhnutých z oceánu," povedal odborník. Spolu so svojimi kolegami pri bádaní vychádzal z dát zhromaždených sondou Cassini, ktorá Saturn a jeho systém skúmala v prvých dvoch dekádach tohto tisícročia, do roku 2017.

Gejzíry na južnom póle Enceladu, ktorý pod svojou ľadovou krustou ukrýva hlboký oceán, chrlia do vesmíru drobné častice ľadu. Iný vedecký tím nedávno cez Webbov vesmírny teleskop pozoroval stĺpec vodnej pary s výškou až 9600 kilometrov, mesiac pritom v priemere meria len okolo 500 kilometrov.

Prvýkrát objavený mimo Zeme

Vedci už skôr v ľadových časticiach pochádzajúcich z Enceladu objavili najrôznejšie minerály a organické zlúčeniny, nie však fosfor, ktorý sa nachádza vo všetkých živých organizmoch na Zemi. Okrem iného je stavebným kameňom DNA, ktorý utvára chromozómy a prenáša genetickú informáciu, píše NASA. Prvok je tiež prítomný v kostiach cicavcov, bunkových membránach či planktóne žijúcom v oceánoch. "Život by bez neho nemohol existovať," uvádza úrad.

"Je to prvýkrát, čo bol tento prvok objavený v inom oceáne, než v tom pozemskom," uviedol vedúci autor štúdie Frank Postberg z nemeckej Slobodnej univerzity Berlín. Predchádzajúce analýzy ľadových zrniek z Enceladu zistili prítomnosť sodíka, draslíka či chlóru. Počítačové modely zase ukázali, že pod ľadom skrytý oceán je mierne zásaditý – to sú podľa NASA všetko faktory, ktoré znamenajú obývateľné prostredie.

Glein však zdôraznil, že pri hľadaní života mimo našej planéty ešte ľudstvo čaká dlhá cesta. "Tieto zložky sú síce nevyhnutné, ale nemusia stačiť na to, aby bol v mimozemskom prostredí život. Otázka, či na Encelade mohol vôbec vzniknúť život, tak zostáva bez odpovede," uviedol.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok