Koľko budú stáť Slovensko predčasné voľby? Známe sú aj odmeny pre okrskové komisie

ta3 TASR
13.6.2023 12:25

Septembrové voľby do Národnej rady SR majú stáť vyše 16,8 milióna eur. Vyplýva to z harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb, ktoré Ministerstvo vnútra SR predložilo do medzirezortného pripomienkovania. Materiál má schváliť vláda.

volby_11.jpg
TA3

Obsahuje aj úlohy a lehoty pre ústredné orgány štátnej správy, okresné úrady a obce súvisiace so zabezpečením volieb. Financie na vykonanie volieb nie sú podľa rezortu vnútra zohľadnené v rozpočte kapitoly MV a ani v rozpočte Štatistického úradu SR. "Na zabezpečenie prípravy a vykonania volieb do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2023 je potrebné uvoľniť finančné prostriedky pre kapitolu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vo výške 13 686 875 eur a kapitolu Štatistického úradu Slovenskej republiky vo výške 3 148 630 eur," píše sa v predloženom materiáli.

Na čo všetko pôjdu financie?

Peniaze pre rezort vnútra pôjdu najmä na úhrady náhrady mzdy členom volebných komisií a na odmeny členom a zapisovateľom okresných a okrskových volebných komisií. Z balíka sa zaplatí aj tlač hlasovacích lístkov, metodických a informačných materiálov a volebných tlačív, ako aj zabezpečenie hlasovania poštou, zabezpečenie činnosti volebných komisií, vybavenie volebných miestností, a tiež ochrana verejného poriadku v deň konania volieb. 

Peniaze pôjdu aj na výdavky spojené s prevádzkou a nevyhnutnou úpravou volebných miestností a na elektronické komunikačné spojenie volebných komisií. Peniaze pre ŠÚ SR zahŕňajú výdavky na spracovanie výsledkov volieb.

Odmeny pre členov komisie

Rezort doplnil, že zriadených bude 49 okresných volebných komisií a tiež okresná volebná komisia pre voľbu poštou. Predpokladá 6 010 okrskových volebných komisií a 20 okrskových volebných komisií vytvorených pre osobitný okrsok.

Odmena člena okrskovej volebnej komisie bude vo výške 62,2 eura, predseda okrskovej volebnej komisie dostane 80,86 eura a zapisovateľ okrskovej volebnej komisie 77,75 eura.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, keď predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil termín volieb.

Anketa

Predčasné voľby sa budú konať 30. septembra. Pôjdete voliť?

Áno
- %
Nie
- %
Neviem
- %
Celkovo hlasov: 176
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok