ROZHOVOR: Závislosť si nevyberá a vyvíja sa. Slovensku robia nemalé problémy alkohol a drogy
V súvislosti s užívaním drog na Slovensku zomierajú najčastejšie ľudia vo veku od 25 do 44 rokov. Ide o najviac ľudí v tomto vekovom rozhraní v porovnaní so susednými krajinami, bez Ukrajiny. Závislosť si vyžaduje opakované užívanie drogy, kým sa vyvinie strata kontroly človeka nad potrebou.
Myslíte si, že by sa marihuana mala legalizovať na rekreačné účely?
V Poľsku je veľký problém dlhodobo so syntetickými drogami. Na Slovensku takýto problém nepoznáme. Dostať sa k týmto drogám u nás sa dá, a sú prípady, keď to objednávali užívatelia cez dark web. V Poľsku sú však vysoké prípady predávkovania drogami, to je problém výkazníctva. Legalizácia je politickou otázkou. Z medicínskeho hľadiska vieme, že čím dostupnejšia je látka, tým viac problémov s ňou vzniká. Väčšina užívateľov marihuany sa nestáva závislými. V porovnaní s alkoholom, jeho následky sú väčšie ako pri marihuane.
Pri predávkovaní alkoholom máme vysokú úmrtnosť. Čím bude marihuana dostupnejšia, čo súvisí s dekriminalizáciou a legalizáciou, bude aj viacero problémov. Portugalsko zvýšilo rozpočet pre zdravotnú a sociálnu starostlivosť u ľudí, ktorí majú závislosť, týmto smerom by sme mali ísť. Užívanie látok nie je nevyhnutnosť z biologického hľadiska. Užívanie psychoaktívnych látok je rizikové. V bohatých vrstvách, hlavne na Západe, je abstinencia mainstreamom. Človek nemusí užívať alkohol, ani si zapáliť jointa. To už je "marketing" užívateľov, ktorí tvrdia, že to aj tak robí každý. Je to na voľbe človeka, či to skúsi alebo nie.
Hlbšie sme sa drogám a ich toku na naše územie venovali tu.