Naozaj patrila Hitlerovi? Vydražili údajnú ceruzku nemeckého diktátora, čakali vyššiu sumu

6.6.2023 19:45

Postriebrená ceruzka, ktorá údajne patrila Adolfovi Hitlerovi, sa v utorok predala v aukčnom dome v Belfaste za desatinu odhadovanej sumy. Informovala o tom agentúra DPA.

Naozaj patrila Hitlerovi? Vydražili údajnú ceruzku nemeckého diktátora, čakali vyššiu sumu
Foto: Twitter/Trisha Posner

Podpis a iniciály

Ceruzkú kúpil internetový kupec na dražbe v aukčnom dome Bloomfield Auctions za 5400 libier (6276 eur). Pôvodne sa očakávalo, že sa ju podarí vydražiť za 50 000 - 80 000 libier (58 115 - 92 984 eur).

Predpokladá sa, že ceruzku darovala nacistickému diktátorovi jeho dlhoročná partnerka Eva Braunová k 52. narodeninám, ktoré oslávil 20. apríla 1941. Je na nej nápis v nemčine s podpisom "Eva" a iniciály "AH". Doterajší vlastník si ceruzku kúpil na dražbe v roku 2002.

Predseda Európskej židovskej asociácie (EJA) rabín Menachem Margolin vyzval aukčný dom Bloomfield Auctions, aby dražbu z morálnych dôvodov zastavil. Obchodovanie s predmetmi, ktoré patrili vysokopostaveným nacistom, označil za urážku "miliónov ľudí, ktorí zahynuli" počas holokaustu, ako aj "hŕstky preživších i (všetkých) židov na celom svete".

Súčasť dejín

Belfastský aukčný dom zdôraznil, že ceruzka je súčasťou dejín a tí, ktorí si takéto predmety kupujú, sú "legitímnymi zberateľmi s vášňou pre históriu". "Všetky predmety majú svoj príbeh a rozprávajú (nám) o určitom historickom období," dodal s tým, že sa takouto aukciou nesnaží nikomu spôsobovať ujmu.

V Belfaste sa má dražiť aj originál fotografie Hitlera s jeho podpisom, ktorej cena sa odhaduje na 10 000 - 15 000 libier (11 630 - 17 445)

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok