Vyslanec Vatikánu Zuppi je na Ukrajine. Prímerie k mieru nepovedie, povedal mu Zelenskyj

ta3 tasr
6.6.2023 17:04

Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie. Povedal to v utorok v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobitnému vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálovi Mattovi Zuppimu. Píšu o tom agentúry AFP a ANSA.

Vyslanec Vatikánu Zuppi je na Ukrajine. Prímerie k mieru nepovedie, povedal mu Zelenskyj
Twitter/Marco Fattorini

"Nepriateľ využije výhodu plynúcu z prerušenia (bojov), aby posilnil svoje spôsobilosti a ďalej útočil s cieľom dopustiť sa novej vlny zločinov a hrôz," uviedol Zelenskyj.

Zelenskyj so Zuppim hovoril aj o mierovom pláne pre Ukrajinu a potrebe účasti čo najväčšieho počtu krajín. Svätá stolica podľa Zelenského môže účinne prispieť k prepusteniu ukrajinských väzňov, návratu deportovaných detí a obnovení spravodlivosti.

Prezident zdôraznil, že Rusko pácha strašné zločiny voči Ukrajine a pripomenul zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Takisto žiadal stiahnutie všetkých ruských vojakov z územia Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.

Zuppi prezidentovi odovzdal list od pápeža Františka. Vvyslanec Vatikánu do Kyjeva vycestoval v pondelok a počas dvojdňovej cesty má zistiť názory vládnych úradov v spojitosti s mierovým úsilím.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok