Dobrý Rus je mŕtvy Rus, vyhlásil obyvateľ Chersonu. Ukrajinci ohrození záplavami cítia nenávisť

TA3 ČTK
6.6.2023 13:05

"Dobrý Rus je mŕtvy Rus," vyhlasuje Viktor z mesta Cherson na juhu Ukrajiny pri pohľade na stúpajúcu vodu po - prinajmenšom čiastočnom - zničení Kachovskej priehrady, ktorá je odtiaľto vzdialená asi 80 kilometrov a ktorá leží v oblasti okupovanej Rusmi, píše agentúra AFP.

Dobrý Rus je mŕtvy Rus, vyhlásil obyvateľ Chersonu. Ukrajinci ohrození záplavami cítia nenávisť
TASR/AP

Moskva a Kyjev sa vzájomne obviňujú z toho, že vyhodili do povetria vodné dielo, ktoré slúži na zásobovanie vodou priľahlej oblasti aj južnejšie položeného anektovaného Krymu, ako aj na ochladzovanie ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe.

Pre obyvateľov Chersonu, ktorých ukrajinské vojská oslobodili od ruskej okupácie vlani v novembri po úspešnej protiofenzíve, je iba jediný vinník toho, že ich mesto ohrozuje stúpajúca voda: Rusko.

"Záplavy máme priamo pred očami. Nikto nevie, čo sa odteraz môže stať. Dobrý Rus je mŕtvy Rus, nič viac nemôžem povedať," hovorí po rusky Viktor pod letným slnkom, s čiapkou na hlave a okuliarmi na nose. Býva v štvrti pri rieke Koševa, prítoku Dnepra. Podľa miestnych obyvateľov sa tu hladina vody zvýšila už o dva až tri metre. Kôlne a garáže sú zatopené, voda sa dostáva do ulíc.

Ľudmila už naložila na príves práčku a pár osobných vecí, aby ich odviezla do vyššie položenej časti mesta, kde býva. Tiež vyjadruje nenávisť k ruským vojakom, ktorí pravidelne ostreľujú Cherson a okolie, odkiaľ sa museli v novembri stiahnuť tvárou tvár ukrajinským útokom.

Rusi podľa Kyjeva vyhodili do povetria priehradu v snahe "zabrzdiť" očakávanú ukrajinskú protiofenzívu ukrajinskej armády, ktorá sa už mesiace pripravuje a ktorá má oslobodiť všetky okupované územia na juhu a východe Ukrajiny.

"Títo orkovia (ukrajinská prezývka Rusov) musia rýchlejšie utekať, musíme ich uloviť! Toto nie je život! Strieľajú a zaplavujú!" nadáva Ljudmila bez toho, aby so sebou šklbla, keď zahrmí delostrelecká paľba.

Ďalší obyvateľ týchto končín, Serhij, sa bojí, že by celá štvrť mohla skončiť pod vodou. Zatiaľ utrpeli hlavne budovy na nábreží. "Všetko tu zomrie, zvieratá, vtáky, všetko," narieka.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok