Rokovania medzi VšZP s viacerými nemocnicami pokračujú. Pri Boroch to môže trvať dlhšie

ta3 TASR
5.6.2023 15:38

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa bude pokračovať v rokovaniach o rozšírení zmluvnej zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z vyjadrenia ministra zdravotníctva Michala Palkoviča po rokovaní s riaditeľmi Univerzitnej nemocnice Bratislava, Nemocnice Bory a VšZP.

"Znova sa stretneme približne takto o týždeň s tým, že medzičasom prebehnú rokovania medzi Asociáciou nemocníc Slovenska a Asociáciou štátnych nemocníc SR. Ten dôvod je, aby sme vedeli identifikovať dostatočné množstvo finančných prostriedkov na zabezpečenie ústavnej zdravotnej starostlivosti v Boroch. Je to vec, samozrejme, ktorá nebude trvať krátko," povedal Palkovič. 

Generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko potvrdil, že ďalšie žiadosti o rozšírenie zmluvnej zdravotnej starostlivosti sa budú postupne prehodnocovať. "Nie však pod vplyvom mediálneho tlaku, ale v závislosti od naplnenosti siete v Bratislave a na základe potrieb ďalších regiónov, aby sa poistencom z iných miest neznižovala dostupnosť zdravotnej starostlivosti v dôsledku presunu lekárov do Nemocnice Bory," vyhlásil. Poukázal tiež na to, že väčšina ambulancií v Nemocnici Bory je zazmluvnená.

Nemocnica Bory víta, že bola súčasťou rokovaní. "Sme radi, že túto iniciatívu koordinuje priamo minister zdravotníctva, ktorý navyše prejavil záujem o hľadanie dodatočných zdrojov pre novú nemocnicu. Peniaze by mali sledovať cestu pacienta, nie byť naviazané na poskytovateľa," skonštatoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ. Deklaroval, že sa budú snažiť docieliť plnohodnotné zazmluvnenie aj zo strany štátnej poisťovne. "Máme potvrdené, že naše žiadosti sú kompletné a čakáme na konečné vyjadrenie," doplnil.

Minister v súvislosti so spustením pôrodnice v Nemocnici Bory poznamenal, že je otvorená aj pre poistenky štátnej poisťovne, pretože neodkladná zdravotná starostlivosť sa hradí v plnej výške. "Dali sme si časové obdobie do konca júla na to, aby sme zmapovali, aký bude záujem a aké budú aj finančné možnosti, ktoré bude musieť uhrádzať VšZP, a teda vieme lepšie plánovať ústavný typ takejto ústavnej zdravotnej starostlivosti," priblížil.

Novootvorená nemocnica reagovala, že v prípade pôrodov poskytne poistenkám VšZP neodkladnú zdravotnú starostlivosť, no nebude im zatiaľ umožnené si u nej pôrod plánovať. "Oveľa naliehavejšiu situáciu vnímame pri onkologických pacientoch, ktorých stav si vyžaduje operačný výkon a hospitalizáciu. Vysoké množstvo poistencov štátnej poisťovne vyhľadáva práve tento typ zdravotnej starostlivosti na Boroch, ale my im môžeme pomôcť iba s individuálnou žiadosťou o výnimku. Tento proces je administratívne náročný a veľa žiadostí VšZP už zamietlo," podotkla.

Na rokovaní sa podľa Palkoviča obe strany dohodli aj na zastavení klamlivých reklám. "Poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Bory sme na rokovaní vyzvali na okamžité zastavenie mediálneho tlaku a na zastavenie šírenia klamlivých reklám a informácií, ktoré účelovo, no zbytočne vyvolávajú paniku medzi našimi poistencami a širokou verejnosťou," dodal Strapko. Nemocnica Bory odmietla akékoľvek zavádzanie pacientov alebo klamlivú reklamu voči VšZP. "Čím skôr bude poistencom jasný plánovaný rozsah zazmluvnenej zdravotnej starostlivosti na Boroch, tým viac sa bude možné vyhnúť nedorozumeniam," uzavrela.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok